ALERGIJE

Kako 
ublažiti 
seneni nahod?

Objavljeno 20. april 2015 16.10 | Posodobljeno 20. april 2015 16.12 | Piše: S. I.

Izogibanje cveticam in drevesom ni dovolj. Če ne marate antihistaminikov, obstaja vrsta nasvetov, kako ravnati, da v telo vnesete čim manj alergenega peloda.

Pomlad je tu. Končno! Za nekatere med nami, ki jih muči seneni nahod, pa to pomeni nenehno smrkanje, solzenje, kašljanje, težave s sinusi in glavobol. Boj proti senenemu nahodu še zdaleč ni preprost, saj se pelodi skrivajo marsikje, ne le na svežem zraku. Kaj jim je torej storiti?

Sadje in alkohol

Sveže sadje in zelenjava lahko okrepita naš imunski sistem, lahko pa ga tudi precej razburita. Zakaj? Ko je v zraku visoka koncentracija peloda, je namreč nagnjen k temu, da napade vse, kar spominja na alergene. Temu pravimo navzkrižna reaktivnost, pojavlja pa se pri ljudeh s senenim nahodom, najpogosteje pri tistih, ki so alergični na pelod breze, in povzroča sindrom alergije v ustih. Ta nastane ob uživanju surovega sadja, čemur pa se lahko izognemo z lupljenjem ali kuhanjem.

Pri ljudeh, ki jih mučijo seneni nahod, astma, kronični bronhitis ali kronična obstruktivna pljučna bolezen (KOPB), so smrkanje, kihanje in druge dihalne težave pogostejši, kadar uživajo alkohol. Ta razširi žilice v nosni sluznici in lahko sproži alergijsko reakcijo, še posebno vino, ki vsebuje histamin, snov, ki v telesu izziva vnetni odgovor. Piti je treba zmerno in odgovorno. Alergiki naj uživajo čim manj alkohola, še posebno pa naj ga ne mešajo z antihistaminiki, zdravili, ki blažijo znake alergije.

Stres in lasna kozmetika

Stres sicer ne povzroča alergij, lahko pa poslabša njihove simptome. Poleg tega visoka raven stresnega hormona kortizola negativno vpliva na imunski sistem in povzroča utrujenost, zaradi česar se telo počasneje regenerira po napadu alergenov. V boju proti senenemu nahodu lahko koristijo meditacijske vaje, joga in celo namakanje v kadi – skratka vse, s čimer se sproščamo.

Tudi popolna frizura ima svojo ceno. Geli in paste iz las naredijo pravi magnet za pelod. Ljudje s senenim nahodom naj uporabljajo čim manj tovrstnih izdelkov, svetujejo strokovnjaki, če že ne morejo brez njih, pa naj si vsak večer umijejo lase.

Vreme

Spremenljivo aprilsko vreme zna poskrbeti tudi za prve prave nevihte. Medtem ko navadno deževje odplakne pelode v tla, pa lahko nevihte še povečajo njihovo koncentracijo v zraku. Za alergike je bolje, da takoj po neurju ostanejo doma, in to pri zaprtih oknih. Aprila se narava razcveti, hkrati pa se z deževjem poveča vlažnost, ki jo obožujejo pršice. In prav ti drobceni pajkovci, ki živijo v hišnem prahu, povzročajo kihanje, smrkanje, solzenje in druge simptome, podobne sezonskim alergijam. Proti njim se lahko borimo z vlažilniki zraka in ohranjanjem temperature v domu pod 20 stopinjami Celzija.

Alergije lahko sproži ali poslabša tudi pretirano zalivanje sobnih rastlin, saj lahko v prsti nastaja plesen. Zelenje zalivajmo le toliko, kolikor vode potrebuje, v stanovanje pa lahko dodamo katero od hišnih rastlin, ki izboljšujejo kakovost zraka, kot so taščin jezik, živkasta kosmulja ali rumeni potos.

Domače zadeve

Notranji zrak utegne biti še slabši kot zunanji, in če uporabljamo sobni ventilator, zna ta naprava samo še bolj dvigniti vse alergene, ki so že v stanovanju. Bolje je, če domovanje ohladimo s klimatsko napravo. Če že uporabljamo ventilator, ga je treba pred uporabo dobro obrisati.

Če imate, ko se zbudite, še posebno zamašen nos, se je pametneje oprhati zvečer kakor zjutraj, sicer greste v posteljo polni peloda, ki se drži vaše kože, oblačil in las. Če res ne morete brez jutranje prhe, si zvečer vsaj dobro umijte obraz, pri čemer se še posebno posvetite predelu okoli oči. Priporočljivo je tudi večerno umivanje las. Spomladansko čiščenje lahko dramatično poveča izpostavljenost alergenom, ki se skrivajo v hišnem prahu, bogatem s pršicami, iztrebki ščurkov in miši, alergeni hišnih kosmatincev in sporami plesni. Alergiki naj raje prosijo koga drugega, naj se namesto njih loti spomladanskega čiščenja, in to tedaj, ko jih ni doma. Če to ne gre, je dobra naložba sesalnik za prah s HEPA-filtrom.

Če že niste alergični na svojega hišnega ljubljenčka, to še ne pomeni, da zaradi njega ne boste kihali in smrkali. Ko kuža pride s sprehoda, s seboj prinese tudi pelod, pršice in druge alergene. Ljudje s senenim nahodom naj redno kopajo svoje pse, vsekakor pa jim ne smejo dovoliti poležavati na postelji. 

Deli s prijatelji