PRENEHAJTE

Kako stiskanje mozoljev ogroža življenje

Objavljeno 07. oktober 2013 09.00 | Posodobljeno 07. oktober 2013 09.00 | Piše: M. F.

Dermatologi opozarjajo, da sta stiskanje mozoljev in puljenje nosnih dlak lahko izjemno nevarni početji.

Pustite, da se mozolji pozdravijo in izginejo sami.

Drži, da imajo največ težav z aknami najstniki, a te se lahko pojavljajo vse življenje. Mnogi, namesto da bi pustili, da mozolji izginejo sami od sebe, te iztiskajo. Dermatologi pa opozarjajo, da je lahko takšno početje ekstremno nevarno. Zakaj?

Poškodbe, ki pri tem nastanejo na koži, so neizbežne. V ekstremnih primerih lahko izzovejo težke okužbe. Kadar iztisnete mozolj, namreč na mestu nastane luknjica, skozi katero v kožo in od tam globlje v telo prehajajo bakterije z roke, ki so v neposrednem stiku z rano. Posledice teh okužb so v skrajnih primerih lahko tudi usodne. Bakterije lahko namreč iz ranice po krvnih žilah potujejo vse do zadnjega dela glave in možganov, kjer povzročijo nepopravljivo škodo.

Tudi dlake v nosu naj bodo nedotaknjene

Nos je poln škodljivih bakterij, ki se zadržujejo na nosnih dlačicah. Te preprečujejo, da bi bakterije prehajale globlje v organizem, zato so v nosu več kot dobrodošle. Resda zlagoma postanejo (pre)dolge in vidne, vendar jih nikar ne pulite, ampak jih samo skrajšajte s škarjicami, sicer boste poškodovali korenino. Na mestu, kjer je rasla dlaka, bo nastala ranica in ta bo mikrobom, ki se zadržujejo v nosu, odprla pot v notranjost telesa. 

Še ena nevarnost

Tudi nezdravljene okužbe sinusov lahko zaradi bakterij privedejo do resnih težav: od paralize do izgube vida ter celo smrti. Vene v nosu, ustih in očeh so v neposredni povezavi z možgani, zato bakterije po njih pridejo globoko v organizem – vse do centralnega živčnega sistema, kjer lahko izzovejo neljube posledice.

Deli s prijatelji