POČITEK

Kako spanje pomaga hujšati

Objavljeno 30. avgust 2014 10.30 | Posodobljeno 30. avgust 2014 11.51 | Piše: M. F.

Spočit organizem lažje porabi zaužite kalorije, maščobno tkivo v njem pa se topi hitreje kot v tistem, ki mu primanjkuje spanca.

V bitki z odvečnimi kilogrami je spanje prav tako pomembno kot telovadba.

V bitki z odvečnimi kilogrami je spanje prav tako pomembno kot telovadba. Dokazano je namreč, da imajo ljudje, ki spijo manj kot sedem ur, pogosteje težave s težo, se hitreje zredijo in se nakopičenih kilogramov težje znebijo. Naslednjih šest dejstev vas bo prepričalo, da je spanje resnično zaveznik hujšanja.

Brez poznih večerji

Dlje kot boste zvečer bedeli, večja bo verjetnost, da boste v poznih večernih urah posegali po hrani in v telo vnašali nepotrebne kalorije, zaradi katerih se lahko v enem tednu zredite tudi za kilogram. Če se boste k počitku odpravili pred 11. uro zvečer, boste zaužili do 550 kalorij manj. Prav toliko jih namreč povprečen človek v telo vnese, kadar bedi v ure, ki se prevešajo že v jutro.

Hitrejše izgorevanje kalorij

Ko se boste dodobra naspali, boste imeli čez dan več energije in lažje se boste soočali z vsakodnevnimi nalogami. Telo pa bo porabilo pet odstotkov več kalorij, kot če bi vam počitka primanjkovalo.

Maščobno tkivo se topi hitreje

Če ste naspani, se vaše maščobno tkivo topi hitreje, kot kadar ste utrujeni, čeprav se prehranjujete enako. V eni od ameriških raziskav sta bili dve skupini ljudi vključeni v dieto s 1450 kalorijami. Več kot polovica skupno izgubljene teže je po njenem zaključku pripadala skupini, v kateri so sodelujoči na noč spali osem ur in pol. Skupini, ki je spala zgolj pet ur in pol, je pripadala le četrtina izgubljene teže.

Kupovanje bolj zdrave hrane

Nikoli ne nakupujte, kadar ste lačni ali … utrujeni. Če boste nakupovali izčrpani, boste kupili do 1300 kalorij več. Prav tako raziskave kažejo, da spočiti ljudje v trgovini pogosteje posegajo po zdravi hrani, pa čeprav so lačni.

Večja previdnost pri velikosti zalogajev

V raziskavi, v kateri so sodelujoči sami določali velikost obrokov, so tisti, ki niso bili dovolj naspani, na svoj krožnik naložili v povprečju 35 kalorij več kot spočiti posamezniki.

Izogibanje prenajedanju

Kadar so naši možgani utrujeni, delujejo drugače. Kasneje namreč zaznajo sitost, prav zato se utrujeni posamezniki pogosteje prenajedajo. Ob tem pomanjkanje spanca spodbuja delovanje dela možganov, ki je odgovoren za užitek. Prav zato neprespani bolj hrepenijo po nezdravi hrani, saj ta daje več občutkov zadovoljstva kot zdrava.

Deli s prijatelji