KVAREN VPLIV

Kako sladkor vpliva na možgane

Objavljeno 22. april 2015 11.00 | Posodobljeno 22. april 2015 11.00 | Piše: M. F.

Povzroča nastanek debelosti in sladkorne bolezni tipa dve, kvarno pa vpliva tudi na male sive celice.

S sladkorjem bogata hrana škodljivo vpliva na naše razpoloženje.

Sladkor naše možgane oskrbuje z energijo. In če ga v telo vnašate zmerno ter v zdravih oblikah, je skrb, da bi škodil zdravju, povsem odveč. Če pa ste ljubitelji slaščic in predelane hrane, bi nekaj morali vedeti.

Pogosto ga je preveč

Po priporočilih Svetovne zdravstvene organizacije s sladkorjem ne bi smeli presegati pet odstotkov dnevnega vnosa kalorij. V prehrani povprečnega posameznika pa beli, rafinirani sladkor zajema kar 13 odstotkov dnevno zaužite energije. In če se tega, da sladkor med drugim povzroča sladkorno bolezen tipa dve ter spodbuja kopičenje kilogramov, zavedate, so vam morda manj znani njegovi vplivi na možgane. Tudi malim sivim celicam ni prav nič prijazen. Poglejte, zakaj.

Škodi spominu in sposobnosti učenja

V letu 2012 izvedena raziskava ameriške univerze UCLA je dokazala, da s sladkorjem prebogata hrana izjemno slabo vpliva na delovanje možganov. Raziskovalci so z njeno pomočjo odkrili, da sladkor upočasnjuje sinaptično aktivnost možganov, kar pomeni, da je oslabljena komunikacija med celicami. Boljša komunikacija med njimi pa pomeni boljši spomin in s tem lažje učenje.

Spodbuja utrujenost in depresijo

S sladkorjem bogata hrana vpliva na naše razpoloženje. Uživanje sladkorja povečuje raven inzulina, ta pa lahko izzove depresijo. Ko je namreč raven inzulina v telesu visoka, nato pa nenadoma pade, začnejo možgani proizvajati glutamat. Ta snov povzroča razdraženost, depresijo, jezo in napade panike. Visoka raven sladkorja v telesu je povezana tudi z vnetnimi procesi na nevrotransmiterjih, prenašalcih živčnih impulzov v možganih, to pa je prav tako lahko vzrok za depresijo. Za to so zlasti dovzetni najstniki.

Povečuje tveganje za demenco

Vse več raziskav je dokazalo, da obstaja povezava med razvojem alzheimerjeve bolezni in zaužitim sladkorjem. Tista iz leta 2012, ki so jo izvedli na ameriški univerzi Rockefeller, je odkrila, de je visok nivo glukoze povezan z razvojem nevrodegenerativnih stanj, ki povzročajo to bolezen. Nekateri strokovnjaki so celo prepričani, da je alzheimerjeva bolezen dejansko diabetes tipa 3.

Deli s prijatelji