PO PORODU

Kako skrbeti za nego telesa in nežno kožo dojenčka

Objavljeno 28. januar 2015 15.20 | Posodobljeno 28. januar 2015 15.21 | Piše: Melita Meršol

Za nego telesa v nosečnosti je časa zagotovo več kot dovolj. Kako pa se je lotiti po porodu in poskrbeti tudi za nežno kožo dojenčka?

Naredimo si seznam. Preprost, a učinkovit. Nekatere ženske med nosečnostjo zaradi hormonov doživijo številne spremembe na koži, pri drugih pa po nekaj mesecih skoraj ni videti, da so kdaj rodile. Vsekakor je treba že med nosečnostjo dosledno skrbeti za nego telesa (o čemer podrobneje pišemo na naslednjih straneh) ter po porodu po najboljših močeh poskrbeti, da bodo koža in lasje spet sijoči kot nekoč. Priskrbeti si je treba ustrezne izdelke, se začeti gibati in obenem poskrbeti za zaščito občutljive kože dojenčka.

Za nekaj časa se bo treba posloviti od dišečih kozmetičnih izdelkov in parfumov, dodatna razlaga pa najverjetneje ni potrebna.

Potrpežljivo s kožo

Nosečnost in porod poleg počutja in postave spremenita tudi kožo na obrazu, ki lahko nenadoma postane mastna ali pa je suha in dehidrirana, pojavijo se mozolji in pigmentni madeži kar ne izginejo. Spremembe sicer največkrat minejo nekaj mesecev po porodu, a z nego velja biti v tem obdobju potrpežljiv in nežen. Koža, pa naj je mastna ali suha, v tem času potrebuje predvsem vlaženje. Vlažilna sredstva pa je vselej treba nanašati na očiščeno kožo. Zelo dobrodošli so tudi razpršilci z vodo, s katerimi si je treba večkrat na dan osvežiti obraz. Tudi telo zahteva skrbno nego. Začeti je treba z vajami za krepitev trebušnih mišic – priporočljive so tiste z veliko žogo –, za izsušeno kožo pa je dobro uporabljati (mandljevo) olje. Če so med nosečnostjo nastale strije, jih žal ne bo lahko odpraviti, poskrbeti je treba predvsem, da zaradi dojenja ne bodo nastale nove, zlasti na prsih.

  • Ena najbolj priljubljenih ljudskih zeli je kamilica. Vsako jutro in zvečer si lahko obraz umijemo in osvežimo s kamiličnim čajem namesto z industrijskim tonikom. Tudi priprava kopeli je preprosta: kilogram kamilic zavremo v petih litrih vode. Pokrito pustimo stati deset minut, precedimo in dolijemo v kopel. Večkratno kopanje nog in rok v kamilicah preprečuje tudi potenje.

Lasje

Med nosečnostjo in še nekaj časa po porodu so lasje pogosto povsem drugačni kot običajno. Tudi za to so krivi hormoni. Predvsem naj bodo vedno čisti, poskrbeti je treba tudi za redno striženje konic, pričeska naj bo preprosta, takšna, ki ne zahteva veliko navijanja oziroma krtačenja... Saj bo zagotovo nemalokrat zmanjkalo časa za urejanje. Ko dojenček začne uporabljati ročice, pa jih je treba speti, umakniti iz njegovega dosega.

  • Pripravimo si vlažilno masko za suhe lase. Potrebujemo 2 rumenjaka, 2 jedilni žlici oljčnega olja, 3 jedilne žlice arnikove tinkture (dobimo jo v lekarni). Zmes vtremo v lasišče in porazdelimo po laseh, pustimo delovati do 40 minut. Glavo pokrijemo s toplo brisačo. Ko se brisača ohladi, jo zamenjamo s toplo. Lase nato umijemo z blagim šamponom. Postopek ponovimo do dvakrat na teden.

Nežna nega dojenčka

Otroška koža je tanka, nežna in občutljiva. Malčka varuje pred vplivi okolja in ga hkrati povezuje z njim, za ohranitev svoje funkcije pa mora biti pravilno negovana in zaščitena. Prvi pogoj je, da morajo biti sredstva za nego dojenčkov učinkovita in kože ne smejo izsuševati. Miljenje je priporočljivo le enkrat na teden, preostale dni pa se otroka umiva le z navadno vodo. Najpomembnejša je redna vsakodnevna nega s kopeljo brez dodatkov, najbolje zvečer pred spanjem. Po njej pa je na kožo treba nanesti mastno negovalno kremo, posebno na ritko, ki se rada vname zaradi uporabe plenic. Izbrati je treba sredstva s posebno blagimi učinkovinami, ki nežno čistijo in ščitijo kožo ter ji vračajo naravno maščobno ravnotežje. Enako velja za šampone za lase, ki morajo biti prilagojeni otroškemu lasišču s sestavinami, ki obenem ne dražijo oči.

  • Pri novorojenčkih je najbolje, da se jim postriže nohtke, ko postanejo trdi, okoli enega meseca starosti. Zaobljene škarjice je treba razkužiti z alkoholom in biti pazljiv pri obnohtni kožici. Nekateri starši raje uporabljajo ščipalnike. Kaj izbrati, je odvisno od naše spretnosti. Opravilo vsekakor zahteva vso pozornost in previdnost.

Koristni namigi

• Dojenček naj vedno nosi zračna bombažna oblačila.
• Perilo peremo s čim manj agresivnimi pralnimi sredstvi in brez mehčalca.
• Ne uporabljajmo tekočih mil ali penečih se kopeli.
• Šampon temeljito izmijmo.
• Uporabljajmo negovalno vlažilno kremo brez dišav.
• Z nežno masažo otrokovega trebuha v smeri urnega kazalca ali stopal od palca navzven po vsej dolžini lahko učinkovito odženemo tegobe s prebavo.

Deli s prijatelji