POGOSTA TEŽAVA

Kako se znebiti slabega zadaha

Objavljeno 09. julij 2013 09.00 | Posodobljeno 09. julij 2013 09.00 | Piše: M. F.

Ustni zadah, ki ga izzovejo nekatera živila, je na srečo le začasen.

Šele ko se težave s slabim zadahom zaveste, jo lahko odpravite.

O slabem ustnem zadahu se običajno ne govori. Ne omenjajo ga tisti, ki jih muči (morda tega celo sploh ne vedo), o njem uvidevno molčijo tudi oni, ki so v njihovi družbi. Čas je, da se to spremeni in da se o ustnem zadahu pojasnijo nekatera dejstva.

Imam slab zadah?

Ljudje se te težave velikokrat ne zavedajo, moteča pa je za vse v njihovi bližini. Kako razjasniti negotovost in priti resnici do dna? Zberite pogum in vprašajte nekoga, ki vam je blizu, ali imate slab zadah. Seveda bodite pripravljeni na odkrit odgovor.

Občasni ustni zadah

Nekatera živila, kajenje in alkohol lahko privedejo do slabega zadaha. Na srečo je to le začasna težava, ki jo rešite tako, da se tem jedem izognete ali si pomagate z žvečilnimi gumiji, temeljito ustno higieno in z žvečenjem listkov mete. Ta dokazano ugodno vpliva na zdravje ustne votline ter zagotavlja svežo in prijetno sapo.

Dolgotrajni zadah

Če imate slab zadah kljub temu, da se problematični hrani izogibate in imate zdrave zobe, gre najbrž za težave z bakterijami. Te se najpogosteje kopičijo na spodnjem delu jezika ali v žrelu in povzročajo neprijeten zadah. Lahko so tudi v želodcu, kjer proizvajajo pline, ki se širijo iz ust. V tem primeru se posvetujte s svojim zdravnikom, saj težava ni nedolžna. Kaj lahko storite sami? Redno si vsako jutro in večer umivajte zobe ter skrbite zanje po vsakem obroku. Očistite si tudi jezik. Izpirajte zobe z ustno vodico in uporabljajte zobno nitko.Obvezno pijte veliko vode.

Kakšno hrano jeste?

Zelo pogosto imajo slab zadah ljudje, ki imajo suha usta, torej njihove žleze proizvajajo premalo sline. Ta pojav izzovejo nekatera živila, kot so kava, alkohol, predelane mesnine ali mlečni izdelki. Suha usta povzročajo tudi pomirjevala in antidepresivi. Če je vzrok hrana, spremenite prehrambne navade, če je težava v zdravilih, se posvetujte z zdravnikom.

Če nič ne pomaga

Včasih vsemu trudu navkljub slab zadah ostane. To pomeni, da je lahko povezan z zdravstvenimi tegobami, kot so diabetes, okužbe dihal ali bolezni dlesni. V tem primeru bo potreben obisk specialista, ki bo postavil diagnozo in določil zdravljenje.

Deli s prijatelji