OLAJŠANJE

Kako se za vedno izogniti okužbam sečil

Objavljeno 14. september 2015 08.45 | Posodobljeno 14. september 2015 08.45 | Piše: M. F.

Prvi korak k preventivi je uživanje zadostnih količin tekočine, pri zaščiti pa pomagata tudi pravo spodnje perilo in redno praznjenje mehurja.

Redno praznjenje mehurja pomaga pri preprečevanju okužb sečil.

Pekoča bolečina, ko greste na malo potrebo, občutek, da vas vedno sili nanjo, bolečina v spodnjem delu hrbta in celo vrtoglavica. Vse to so ženskam dobro poznani simptomi, saj nakazujejo na okužbo sečil, ki velja za eno najpogostejših okužb pri pripadnicah nežnejšega spola. Razkrivamo nekaj načinov, kako je mogoče poskrbeti, da bodo okužbe čim redkejše, ali se jim celo za vedno izogniti.

Pijte dovolj tekočine

To res pomeni, da boste morali večkrat na malo potrebo, a s tem, ko boste pogosto praznili mehur, boste zmanjšali možnosti, da bi se v vaših sečilih nakopičile bakterije, ki izzovejo vnetje, pravi Kimberly Cooper, urologinja iz medicinskega centra Kolumbija. Priporočljiva količina zaužite tekočine je od šest do osem kozarcev dnevno.

Ne zadržujte

Dlje kot urin ostaja v mehurju, večja je možnost, da se bodo v njem začele razmnoževati bakterije, ki povzročajo vnetja, saj se v sečilih tvori idealno okolje za njihovo množenje. Malo potrebo opravljajte na štiri do šest ur oziroma vedno, ko začutite, da vas tišči.

Po spolnem odnosu izpraznite mehur

Po besedah Sandipa Vasavada, urologa na urološkem inštitutu klinike Cleveland, lahko med spolnim odnosom bakterije z zunanjosti vagine zaidejo globlje v telo, tudi v sečila, kjer lahko izzovejo vnetje. Prav zato pred spolnim odnosom in po njem vedno izpraznite mehur in tako zmanjšajte tveganje za vnetje sečil.

Spolovila brišite od sprednje strani proti zadnji

Priporočljivo je brisanje splovil od vagine proti anusu. Tako je mogoče preprečiti, da bi v urinarni trakt zašle tudi bakterije z anusa.

Izkoristite brusnice

Obstajajo znanstveni dokazi, da brusnice vsebujejo snovi, ki onemogočajo razmnoževanje bakterij v sečilih ter tako preprečujejo in tudi zdravijo okužbe. Kozarec brusničnega soka ali brusnični čaj je zato učinkovita preventiva pa tudi kurativa pri tovrstnih težavah. Če pa jemljete prehranske nadomestke iz brusnic, ne pretiravajte z njihovo količino oziroma upoštevajte priporočila. Nekatere poizvedbe namreč namigujejo, da obstaja neposredna povezava med prehranskimi nadomestki iz brusnic in ledvičnimi kamni.

Pametno izberite kontracepcijo

Če ste podvrženi urinarnim okužbam, se izogibajte spermicidom in diafragmam. Spermicidi ne potisnejo le bakterij globlje v vašo vagino, spremenijo lahko tudi njen pH, kar pospeši rast bakterij, je prepričana dr. Cooper. Diafragme pa lahko ovirajo temeljito praznjenje mehurja.

Izogibajte se kopelim

Raje se zgolj prhajte, zlasti če ste dovzetni za okužbe sečil. »Mnoge ženske se lahko brez težav kopajo, druge na kopel ne smejo niti pomisliti,« pravi dr. Vasavada. Zakaj? V vodi lahko bakterije s kože zaidejo v vagino in od tam v sečila. Enako velja tudi za proizvode za kopanje. Ti spremenijo vaginalno floro ter povečajo tveganje za okužbe.

Dodajte estrogen

V menopavzi so urinarne okužbe še pogostejše, saj količina estrogena v telesu upade, s tem pa so sečila ranljivejša: porušeno ravnovesje hormonov je namreč idealno za razmnoževanje slabih bakterij. Dr. Cooper zato ženskam priporoča, da po posvetu s svojim ginekologom po menopavzi vsaj dva- do trikrat na teden uporabljajo estrogensko vaginalno kremo.

Brez izpiranja

Vagina ima moč samoočiščevanja, zato uporaba kakršnih koli mil in drugih dišečih izdelkov ni priporočljiva. Ta namreč porušijo naravno ravnovesje bakterij. Tudi pretirano umivanje z vodo lahko odstrani dobre bakterije, zato izpirajte zgolj zunanji del spolovila.

Pravo spodnje perilo

Ozko spodnje perilo iz umetnih materialov, v katerih koža ne diha, ustvarja idealne pogoje za razvoj bakterij, ki se zlahka prenesejo na sečila. Prav zato je priporočljivo perilo iz naravnih materialov, kot je stoodstotni bombaž.

Jejte probiotike

Fermentirani mlečni izdelki, kot so kislo mleko, jogurt, kefir, pomagajo pri vzdrževanju zdrave bakterijske flore. »Čeprav so mnenja o tem, ali probiotiki, zaužiti s hrano, lahko vplivajo na zdravje sečil, deljena, škodovati zagotovo ne morejo in jih je primerno vključiti v prehrano,« je prepričan Tomas L. Griebling, profesor z oddelka za urologijo univerze Kansas.

Takoj po kopanju oblecite suhe kopalke

Sedenje v mokrih kopalkah po kopanju v reki, morju ali bazenu zagotovo ne koristi vašemu zdravju, izzove pa lahko tudi vnetja sečil. Na vlažnih površinah se namreč hitro razmnožijo bakterije, ki zaidejo v sečila, zato vedno po kopanju čim hitreje oblecite suhe kopalke in tudi tako preprečite zoprne okužbe.

Deli s prijatelji