NAČRTNO

Kako se v treh tednih odpovedati sladkorju

Objavljeno 11. april 2016 11.00 | Posodobljeno 11. april 2016 11.00 | Piše: M. F.

Ker telo rafiniranega sladkorja prav nič ne potrebuje, ga korak za korakom izločite iz prehrane.

Davek za sladka razvajanja velikokrat plača koža.

Strokovnjaki se strinjajo, da je največ posameznikov odvisnih od sladkorja. Ta škoduje tako zdravju kot vitki postavi ter organizmu ne prinaša prav nobene koristi, zato bi ga bilo iz prehrane najbolje povsem izločiti. A če se boste odločili za tak korak, nikar ne ubirajte bližnjic. Sledite 21-dnevnemu programu ter se počasi, brez kriz odpovejte krivcu za sladkorno bolezen, povišan holesterol, visok krvni tlak, srčne bolezni in debelost.

Prvi teden

Očistite omare

Počistite dom in se znebite čim več živil, ki vsebujejo rafinirani sladkor. »Več kot boste imeli doma slaščic, namazov, omak in podobnega, večja bo želja po sladkanju,« opozarja Mark Gold, profesor na medicinski šoli Florida. Če vas taka živila ne bodo čakala v omari, se boste veliko lažje uprli skušnjavi.

Spoznajte vsa njegove preobleke

Berite deklaracije. Takoj ko na sestavinah živil uzrete napise, kot so trs, sirup, nektar, slad ali besede s končnico -oza (fruktoza, saharoza, laktoza …), naj se prižge v vaših možganih rdeča luč. Gre zgolj za drugačne oblike sladkorja, ki jih proizvajalci dodajajo svojim izdelkom. Jeste zunaj? Preskočite razne prelive in omake. 

Očistite shrambo

Tudi iz nje odstranite vse zaboje sladkih pijač in prav takih živil.

Označite sladila

Zadajte si realne cilje ter si priznajte, da bo povsem brez sladkega šlo težko. Sladkor bo še vedno na vaši polici in v resnici ni prav nič narobe, če imate v omari kozarec medu. Nalepite pa na embalažo, v kateri sladkosti hranite, nalepke z napisom sladko. Te bodo prvo opozorilo, kaj nameravate zaužiti.

Imejte rezervni načrt

V torbici imejte vedno banano, lahko tudi manjšo čokoladico ali bombon. »Bolje je željo po sladkem potešiti z malenkostjo kot čakati, da bi ta prerasla v neobvladljivo,« je prepričan  David Katz, direktor Yale-Griffin centra za raziskovanje raka.

Drugi teden

Začnite rezanje

Počasi vsem jedem in pijačam dodajajte vse manj sladkorja. V dveh tednih lahko okus spremenite v tolikšni meri, da količine, na katero ste bili navajeni, ne boste več potrebovali.

Previdno merite

Pri pripravi peciva in pijače odmerite toliko sladkorja, kot menite, da ga potrebujete, nato pa količino zmanjšajte za polovico. Vsaka žlička sladkorja, ki je ne zaužijete, se pozna.

Mešajte

Če menite, da je sladkorja premalo in se vam jedi zato ne zdijo okusne, ga, kjer je to mogoče, nadomeščajte z drugimi okusi: z vaniljo, s cimetom, z mandljevim mlekom.

Za žejo samo voda

Skrajni čas je, da pozabite na sladke pijače, čeprav gre za dietne različice ali sadne sokove. Najboljša za telo je voda.

Tretji teden

Včasih si dovolite

Včasih si brez slabe vesti privoščite desert, zlasti če si ga močno želite. Seveda ostanite pri enem.

Povečajte vnos zdravih maščob

Jejte več avokada, olivnega olja, rib. Zdrave maščobe v možganih stimulirajo enake receptorje kot sladkor. Želja po njem bo zato manjša.

Držite se urnika

Glavne obroke in medobroke vsak dan jejte ob isti uri. Rutina vam bo pomagala skozi morebitne krizne trenutke in z njo boste lažje nadzorovali koliko ter kaj pojeste.

Načrtujte na dolgi rok

Dolga leta ste uživali sladkor, zato ne pričakujte, da se boste iz sladkosnedneža zlahka prelevili v nekoga, ki ga sploh ne mara. A nekje po treh mesecih sladkorja v resnici ne boste več pogrešali.

Pomagajte si z naravnimi sladkorji

Res je, da tudi sadje in mlečni izdelki vsebujejo sladkor. V njih sta prisotna naravna sladkorja, fruktoza in laktoza. A vendar uživanje sadja in mleka telesu zagotavlja tudi vitamine, minerale, antioksidante, vlaknine ter druge hranljive snovi, medtem ko rafinirani sladkor nima prav nikakršne hranljive vrednosti. Fruktoza in laktoza v naravni obliki sta telesu prijaznejši. Prav tako kot za običajen sladkor pa to tudi zanju ne velja, če sta živilom umetno dodani.
 

Deli s prijatelji