NASVET

Kako se sile pri teku prenašajo na podlago?

Objavljeno 21. marec 2013 15.30 | Posodobljeno 21. marec 2013 15.30 | Piše: Primož Kobe

Primož Kobe v novi številki revije PoletFit strokovno razlaga prenos sil na podlago pri teku.

Primož Kobe, udeleženec olimpijskega maratona v Londonu 2012. Foto: Matej Družnik

Primož Kobe piše, da moramo pri izbiri copat paziti na:

  • Tip stopala, ki nam pove, ali imamo klasični, pronatorski ali supinatorski stopalni lok.
  • Širino noge. Če imate širšo nogo, se izbor zoži na nekaj širših modelov.
  • Namen nakupa. Paleta naj bo čim bolj pestra, da zajamemo vse potrebe (copate za trening, za dež in mokro, z dobrim oprijemom, za tekme …).
  • Teža tekača je pomemben dejavnik, ki vpliva na izbiro copat. Težji boste izbirali takšne z večjim blaženjem in stabilnostjo, saj vam bodo sklepi hvaležni. Težji tekač ste, če imate več kot 85 kilogramov, lažji pa, če ste pod 65 kilogrami;
  • Teža copat je povezana s hitrostjo teka. Najlažje so namenjene tekmam in hitrejšim treningom.
  • Izbira prave velikosti je pogosta težava, saj imajo proizvajalci zaradi racionalizacije dokaj velik razpon med številkami. Idealno je, da ima obuvalo na koncu prstov približno centimeter prostora do konca čevlja.

Copate z največjim
 blaženjem (nad 330 g*)

Copate z največjim blaženjem uporabljam za počasne regeneracijske teke in v začetnem obdobju bazičnih priprav. Po navadi so te neuničljive in upravičijo nakup.

Copate z dobrim blaženjem 
za vse podlage (290–330 g*)

Največ treniram z udobnimi copati z dobrim blaženjem in oprijemom za vse terene, saj poskušam čim več treningov narediti v naravi. Ker pa je čedalje manj poti neasfaliranih, pretečem veliko kilometrov tudi s copatami z dobrim blaženjem za trdo podlago.

Copate z normalnim
 blaženjem (240–290 g*)

Vse več uporabljam copate z normalnim blaženjem. Imajo malo nižjo peto in omogočajo tek po srednjem delu stopala. V zadnjih letih je bilo na teh modelih narejenega največ napredka. Predvsem v strukturah pen in prenosu sil. Copate se zelo dobro obnesejo na počasnejšem in hitrejšem teku.

Še več o tekaški obutvi najdete v najnovejši številki revije PoletFit.

Copate z manj blaženja (220–250 g*)

Za hitrejše teke uporabljam nekoliko lažje copate z manj blaženja. Te imajo že nižjo peto in tanjši podplat oziroma nekoliko mehkejšo peno. Večinoma so za trdo podlago. Največkrat jih uporabljam za fartleke in daljše tempo teke. To kategorijo priporočam večini rekreativnih tekačev za tekmovalne copate, najboljšim rekreativnim pa tudi za maratone.

Tekmovalne copate (pod 220 g*)

Te uporabljam za tekmovanja, treninge na stezi in tempo teke. Zahtevajo optimalno biomehaniko in telesno pripravo nog in stopalnih mišic. Zelo nizka peta sili k teku po prstih oziroma sprednjem delu stopala.

image

Minimalistična obutev –
 bosonogi tek (pod 150 g*)

So brez blaženja, opore stopala in dvignjene pete. Omogočajo le zaščito podplata pred ostrimi površinami in trenjem s podlago. Ker minimalistična obutev ne blaži udarcev pete ob tla, so odlično sredstvo za učenje pravilne tehnike teka, saj nas silijo, da tečemo bolj po srednjem oziroma sprednjem delu stopala. Zahtevajo postopnost pri uporabi, saj se je treba navaditi na večje obremenitve tetivno-mišičnega sistema ob bosonogem teku.

Deli s prijatelji