ČIŠČENJE

Kako se pobrati po goltanju sladkarij

Objavljeno 19. januar 2015 12.40 | Posodobljeno 19. januar 2015 12.42 | Piše: S. I.

Resda ne moremo izbrisati vseh kalorij, ki smo jih zaužili čez praznike, lahko pa se izognemo dodatnim.

Številni se še vedno lahko spomnijo decembrskega prenažiranja; na zabavi pri prijateljih nismo vzeli samo enega piškota – pojedli smo vse, čeprav nam je jasno, da to ni ravno najbolje za naše telo. A kar je, je. In kaj lahko storimo, da vsaj malce popravimo zadeve? Zaužitih kalorij res ne moremo izbrisati, lahko pa naredimo kaj, da se ne pretvorijo takoj v maščobe, ter se izognemo padcu energije in napadom lakote, ki tako radi sledijo prenažiranju s sladkarijami.

Gibanje pomaga

Trenutek slabosti, no, več takih, če smo iskreni, lahko zahteva veliko dela za odpravo posledic. Da pokurimo kalorije poštenega kosa orehove potice, je treba, denimo, hoditi poldrugo uro. A tudi če nam ne bo uspelo porabiti vseh zaužitih kalorij, se je vseeno dobro gibati, saj lahko s telovadbo zmanjšamo apetit in željo po dodatnem sladkorju. Spravimo se torej na daljši sprehod ali doma naredimo nekaj dodatnih vaj za srce.

Če smo si sladkarije privoščili še pred kosilom ali večerjo, je pri naslednjem obedu priporočljivo pojesti manj kruha in enostavnih ogljikovih hidratov. Če smo se pred obrokom že posladkali, si raje privoščimo nekaj nemastnih beljakovin in solato brez krompirja ali testenin. Tako ne bomo zgolj omejili dnevnega vnosa kalorij, ampak tudi pripomogli k stabilnejši ravni sladkorja v krvi.

Voda in beljakovine

Ko začnemo zaradi sladkorja izgubljati energijo, marsikdaj sežemo po skodelici kave, a kaj ko bo učinek kofeina le kratkotrajen. Namesto tega je bolje piti veliko vode, ki pripomore tudi k hitrejšemu izločanju dodatnega sladkorja iz telesa, poleg tega pa se tako izognemo dehidraciji. Če res potrebujemo kofein, si raje skuhajmo skodelico pravega čaja.

Ne glede na to, koliko kalorij smo zaužili med goltanjem nezdrave hrane, bomo čez približno dve uri verjetno spet lačni, ko začne raven sladkorja v krvi naglo upadati. Če ni ravno čas za kosilo ali večerjo, si lahko privoščimo prigrizek, bogat z beljakovinami, denimo jabolko z (nesladkanim in nesoljenim) arašidovim maslom, trdo kuhano jajce, nekaj nemastnega (in nesladkanega) jogurta, skratka nekaj, kar vsebuje malo enostavnih sladkorjev in nas bo nasitilo do naslednjega obroka.

Z malce volje se da

Uprimo se skušnjavi, da se popoldne zavalimo na kavč, in namesto tega ostanimo na nogah. Kakor je pokazala raziskava ameriškega Centra za nadzor bolezni iz leta 2011, se večina ljudi, ki v službi stojijo ali uporabljajo stoječo pisalno mizo, počuti bolj osredotočena, ima več energije in je učinkovitejša, poleg tega pa pri stanju porabimo več kalorij kot pri sedenju.

Najpomembneje pa je, da kljub občasnim sladkim grehom ne pozabimo na zdravo prehranjevanje. Marsikdo si misli, no, pa je šla moja dieta po zlu, zdaj se bom pa še naprej nažiral, čeprav lahko z nekaj volje nehamo goltati sladkarije in se prepričamo, da jemo manj in bolj zdravo. 

 

Deli s prijatelji