NOSEČNICE

Kako se obvarovati pred virusom zika

Objavljeno 11. februar 2016 11.15 | Posodobljeno 11. februar 2016 11.15 | Piše: B. G., Da. M.

Nosečnice, ki imate v načrtu obisk Južne in Srednje Amerike, dobro razmislite o potovanju.

Medtem ko okužba za ženske, ki niso noseče, ne predstavlja večjih težav in se jo da hitro pozdraviti, pa so nevarnosti veliko bolj izpostavljene nosečnice.

Po tem, ko so slovenski raziskovalci dokazali (do zdaj je obstajal zgolj sum), da lahko virus zika okužene matere okuži možgane ploda ter tako povzroči trajno okvaro možganov in mikrocefalijo, so še bolj na mestu opozorila, kako se zaščititi pred tem njim.

Z ziko se lahko okuži vsakdo, ki potuje na območja (ali tam biva), kjer so komarji okuženi z virusom zika. Medtem ko okužba za ženske, ki niso noseče, ne predstavlja večjih težav in se jo da hitro pozdraviti, pa so nevarnosti veliko bolj izpostavljene nosečnice, zlasti v prvi in drugi tretjini nosečnosti. Prav zato se jim odsvetuje potovanje v okužene kraje.

V primeru potovanja ...

Okužba pogosto poteka povsem brez simptomov – z virusom se sicer okužimo, bolezenski znaki, kot sta vročina in slabo počutje, pa se ne pojavijo. Pri osebi, ki je okužbo z virusom zika prebolela brezsimptomatsko, ostanejo prisotna specifična protitelesa v krvi, ki jih lahko potrdimo z mikrobiološkimi testi.

Določen delež (približno 20 odstotkov) razvije simptome in znake okužbe z virusom. Potek bolezni je pri večini lahek, težave z zdravjem običajno izzvenijo v nekaj dneh ali največ po enem tednu. O smrtih zaradi okužbe z ziko ni podatkov.

Potnikom, ki se vrnejo s potovanja po Južni in Srednji Ameriki ter v treh tednih kažejo simptome, značilne za okužbo (vročina, slabo počutje, glavobol, bolečine v mišicah in sklepih, izpuščaji), se svetuje, naj se posvetujejo s svojim zdravnikom, ki jih bo po potrebi napotil k infektologu.

Kako vemo, da smo se okužili?

Potek okužbe z virusom zika je neznačilen, podoben številnim nalezljivim boleznim, zato je za potrditev potrebno mikrobiološko testiranje seruma in/ali drugih kužnin.

Zdravnik ob utemeljenem sumu (pri bolniku z vročino in ostalimi simptomi ob podatku o nedavnem bivanju na območjih, kjer je ta virus razširjen) pošlje bolnikove vzorce v mikrobiološki laboratorij.
Diagnostiko okužbe z virusom zika v Sloveniji opravlja zgolj en laboratorij, in sicer Laboratorij za diagnostiko zoonoz in laboratorij WHO (WHO) na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo Medicinske fakultete v Ljubljani.

Kako se izognemo okužbi?

Cepiva proti okužbi z virusom zika ni.

Vsem, ki potujejo na območja oziroma v države, kjer se virus širi s komarjev na ljudi, svetujemo zaščito pred vbodi komarjev (zlasti od sončnega vzhoda do sončnega zahoda, ko so piki komarjev najpogostejši) z/s:

  • uporabo repelentov. Pred uporabo preberemo navodila, kako repelent uporabljati. Posebej pozorni moramo biti na priporočila glede hkratnega nanosa krem za sončenje in repelentov. Repelenti na osnovi DEET niso priporočljivi za otroke, mlajše od treh mesecev, nosečnice pa ga lahko uporabljajo.
  • oblačili. Oblečemo srajce z dolgimi rokavi in dolge hlače, zlasti v času, ko je vrsta komarja, ki prenaša virus zika (Aedes), najaktivnejša.
  • spanjem v sobah, ki imajo na oknih mreže (komarnike) ali sobah s klimatsko napravo (zaprta okna).
  • Nosečnice in potniki, ki imajo imunske motnje ali resne kronične bolezni, in tisti, ki nameravajo potovati z majhnimi otroki, naj se pred potovanjem posvetujejo s svojim zdravnikom ali se obrnejo na ambulanto za potnike (ambulante so na vseh območnih enotah Nacionalnega inštituta za javno zdravje), da se seznanijo s priporočili o uporabi repelentov in z drugimi preventivnimi ukrepi.
  • Priporočamo, da nosečnice, ki nameravajo potovati v območja, kjer se pojavljajo okužbe z virusom zika, razmislijo o možnosti, da bi odložile potovanje, posebno če nameravajo potovati na območja, kjer je število primerov okužb visoko in še narašča. Obstaja namreč možnost, da okužba neugodno vpliva na potek nosečnosti. Čeprav ni dokončno potrjeno, se nakazuje možnost, da okužba z virusom zika povzroča okvaro ploda (mikrocefalijo).

 

Deli s prijatelji