BOLEČINE

Kako sami premagamo glavobol

Objavljeno 16. oktober 2013 20.00 | Posodobljeno 16. oktober 2013 20.00 | Piše: Melita Meršol

Le kdo ga ne pozna, topega ali celo kljuvajočega občutka v glavi?

Migrena kar trikrat pogosteje doleti ženske.

Nepovabljen zna obiskati celo najmlajše. Tudi njegova sorodnica migrena je zgodba zase. Da o stresu, sprožilcu bolečin, sploh ne govorimo. Kako se izogniti, upreti, ukrepati proti vsem tem tesno povezanim neprijetnostim?

Z jogo nad stres

Stres je velikokrat glavni povzročitelj glavobola. Vsaka zaskrbljenost namreč vodi vanj in to izzove kroženje hormona nadledvične žleze kortizona, ki v telesu nadzoruje tudi zalogo maščob. Kot da bi v stresu na široko odprl svoja vrata. Rešitev je ena in edina: nehajmo se obremenjevati, razmišljajmo pozitivno in se nemudoma začnimo gibati, najbolje v naravi. Sprehod, hitra hoja, tek ali kolesarjenje so odlični odpravljevalci teh tegob. Doma si privoščimo tudi plesne korake. Miganje ob priljubljeni glasbi sprošča endorfine, ki so izjemno uspešni v boju proti stresu. Premika se celotno telo in to usklajuje obe polovici možganov. Po plesu zato laže pozitivno razmišljamo in si zadajamo nove cilje, saj smo napetost pustili v plesni dvorani, kopalnici, dnevni sobi, v naravi. Privijmo glasbo na ves glas! Težave poskusimo zmanjšati tudi z naravnim zdravljenjem in blaženjem neprijetnosti. Morda zvečer zaužijmo baldrijanove kapljice, ki sproščajo in nas hitro zazibljejo v prijeten spanec. Prebudili se bomo kot prerojeni. Splošno znano je, da je joga zelo učinkovita pri lajšanju stresa in z njim povezanih simptomov. Poleg večje gibčnosti telesa je odlično orodje za obvladovanje misli in čustev, povezanih s strahom, kar zmanjšuje anksioznost. Pa vendarle se je vsaj za začetek ne lotimo sami. Pridružimo se skupini, ki razteza telo in pravilno diha ter meditira pod nadzorom izkušenega inštruktorja. Šele potem vaje izvajajmo doma. Stresu se sicer zagotovo ne moremo povsem izogniti, lahko pa se ga naučimo obvladovati. Vztrajajmo!

Noge gor pri glavobolu

Kadar napade glavobol, nas večina najprej – malone avtomatično – poseže po močni protibolečinski tableti, sploh če smo na delovnem mestu in si ne moremo privoščiti počitka na zofi. Ko lahko, pa rajši poskusimo z manj agresivno metodo: spijmo kozarec hladne vode, lezimo na tla in pravokotno na hrbet dvignimo noge. Naslonimo jih ob steno in zaprtih oči umirjeno dihajoč počivajmo nekaj minut. Bolečina bo hitro popustila. Glavobol se lahko pojavi tudi zaradi neprimernih korekcijskih očal, kar je v zadnjem času zlasti pogosto pri mladostnikih, ki se jim dioptrija stalno spreminja. Stanje je treba redno preverjati pri oftalmologu. Tudi zobje so lahko potencialni povzročitelj glavobola, zato je treba dosledno skrbeti za njihovo zdravje. Eden izmed bolj koristnih domačih receptov proti glavobolu je, da žvečimo klinčke in krožno masiramo sence s kocko ledu. Lahko pa si naredimo blagodejni obkladek s skuto: dobro ohlajeno namažimo na bombažno krpo in si jo položimo na čelo. Glavobol bo prenehal tudi s turško kavo, v katero stisnemo pol limone. To pomaga tudi pri »mačku«. Nekaterim olajša težave z glavobolom akupunktura. Pri pogostih oziroma ponavljajočih se hujših glavobolih pa je seveda priporočljivo poiskati zdravniško pomoč.

Mi gre na (bolje)

Vsako stanje vsekakor zahteva individualno obravnavo. Tako pri glavobolu kot pri njegovi hujši izpeljanki – migreni ne smemo pozabiti piti, saj je prav dehidracija nemalokrat poglavitna sprožilka bolečin v glavi. Prvovrstna zdravilca sta timijanov in žajbljev čaj, za dodatno čiščenje telesa pa poskrbi prevreta voda z dodatkom limonovega soka. Vzrok za migreno je lahko tudi nepravilna prehrana, zatorej je treba spremeniti nezdrave navade. Še vedno ne zajtrkujete?! V boju proti kljuvajoči bolečini v glavi zmagujejo tudi različne oblike meditacije. Še eno prvo pomoč prinaša tekoča voda: stopimo pod prho in pustimo, da nam voda pet minut teče od vrha glave, po laseh, vratu, rokah, trupu, nogah in čez stopala, ter si predstavljamo, da odnaša čisto vse, česar ne potrebujemo več. Koristen namig: ingver se kot zdravilo uporablja že 5000 let, torej spada med najstarejše znane zdravilne rastline. Zmečkan kos olupljene korenine prelijemo z vročo vodo, dodamo limonov sok in med, pustimo stati nekaj minut in počasi popijemo čaj, ki očisti dihalne poti, da bomo laže dihali in pregnali glavobol in migreno.

Deli s prijatelji