PO JEDI

Kako preprečiti spahovanje

Objavljeno 15. junij 2016 09.00 | Posodobljeno 15. junij 2016 09.00 | Piše: M. F.

Ne le kaj, pomembno je predvsem kako jeste.

Jejte v mirnem okolju in uživajte v majhnih grižljajih.

Neprijetnost, ki lahko doleti čisto vsakega in je pogosto vir zadrege: spahovanje po obroku. Gre za hitro sproščenje plinov iz želodca, ki ga spremljata nadzorovan zvok in neprijeten vonj. Čeprav je povsem običajen in naraven pojav, je, zlasti kadar se nam spahuje v družbi, lahko vir dokajšne zadrege in ga je najbolje preprečiti. Pomagajte si z naslednjimi petimi koraki.

Jejte in pijte počasneje

Hitro uživanje hrane in pijače ima več neprijetnih stranskih učinkov, eden od njih je tudi veliko zaužitega zraka, ki se kmalu po končanem obroku začne izločati s spahovanjem. Da bi to preprečili, jejte v mirnem okolju in uživajte v majhnih grižljajih. Po obroku se priporoča vsaj pet minut zmernega gibanja, saj bo spodbudilo razgradnjo hrane.

Žvečite počasi

Dodaten zrak v želodcu je lahko posledica prehitrega in površnega žvečenja ter govorjenja med jedjo. Med temeljitim žvečenjem vsakega grižljaja se namreč hrana stisne, prepoji s slino in se kasneje v želodcu hitreje prebavlja. Hkrati vanj pride manj zraka in tveganje za spahovanje ter slab zadah je zato manjše.

Izogibajte se gaziranim pijačam

Mehurčki spodbujajo izločanje želodčne kisline, ta pa povzroča napihnjenost, krče in spahovanje. Namesto da žejo gasite z njimi, posegajte po vodi ali po ohlajenemu čaju iz mete in kamilice.

Pijte iz kozarca

Med pitjem po slamici ali steklenici v prebavila zaide več zraka, kakor če počasi in po požirkih pijete iz kozarca.

Kuhanje v sopari

Čeprav so grah, leča, cvetača, brokoli in cvetača na seznamu živil, po katerih se rado spahuje, se jim ni treba odpovedati. Vaši prijatelji bodo postali, če jih boste kuhali v sopari. Prav tako bo spahovanje manj verjetno, če jih boste začinili s kančkom jabolčnega kisa.
 

Deli s prijatelji