ANEMIJA

Kako prepoznati slabokrvnost in jo pravilno zdraviti

Objavljeno 21. januar 2013 08.00 | Posodobljeno 21. januar 2013 08.00 | Piše: M. F.

Slabokrvni morajo zmanjšati vnos kave, čaja in gaziranih napitkov, tanin v njih namreč zavira absorpcijo železa.

Anemija je poledica nezadostnega števila rdečih krvnih telesc v krvi, ki zato težje prenaša kisik v tkiva po telesu.

Anemija je poledica nezadostnega števila rdečih krvnih telesc v krvi. Kri tako težje prenaša kisik v tkiva po telesu. Najpogostejši vzroki zanjo so bolezni drugih organov, velika izguba krvi ter nepravilna, z železom skopa prehrana. Vsaj enkrat v življenju prizadene vsako deseto predstavnico nežnejšega spola, seveda pa so zanjo dovzetni tudi moški in otroci.

Simptomi anemije

Stanje se kaže v pogosti utrujenosti. Če ste, kljub temu da spite dovolj, pogosto utrujeni in vam primanjkuje energije za opravljanje vsakodnevnih zadolžitev, je morda za to kriva prav slabokrvnost. Drugi pogosti simptomi so še bledikavost, slabost, vrtoglavice, slab krvni pretok in zato pogosti občutki mraza, hitro bitje srca ter hitra upehanost. Edini način za postavitev natančne diagnoze je pregled krvne slike, še posebej števila in velikosti eritrocitov ter količine hemoglobina v naši življenjski tekočini.

Slabokrvnost pri otrocih

Vsak sedmi otrok v starosti do dveh let se sooča z eno od oblik anemije. Najpogosteje zato, ker s prehrano ne dobi dovolj železa. Malčki s kroničnim pomanjkanjem tega elementa pogosto razvijejo neobičajne navade: jedo zemljo, glino, led. Brez pravočasnega ukrepanja lahko slabokrvnost pri otrocih kvarno vpliva na razvoj možganov.

Dejavniki tveganja

Posamezniki s kroničnimi boleznimi so bolj podvrženi pojavu anemije. Ženske, ki imajo obilne menstruacije, prav tako. Tudi nosečnost lahko pripelje do nezaželenih sprememb v sestavi krvi, nekatere vrste slabokrvnosti so dedne. Bolezen je sicer mogoče premagati z dodatki folne kisline, železa ali vitamina B v prehrani.

Zdravljenje

Hrana bogata z železom je prva pomoč obolelim. Najboljši izbor so ovseni kosmiči, fižol, rdeča pesa, zelena listnata zelenjava, rdeče meso in temna čokolada. Med naravna zdravila sodijo tudi koprivov čaj in korenina hrena. Ker telo železo iz hrane lažje pridobiva ob pomoči vitamina C, naj ga anemiki ne pozabijo vključiti v svojo prehrano.

Če prehrana ne pomaga, za izboljšanje stanja zdravnik predpiše primerno zdravljenje. Ob tem pa velja poudariti, da naj se slabokrvni izogibajo pitju o kave, čaja ali gaziranih pijač. Tanin, ki ga vsebujejo, namreč absorpcijo železa zavira.

Deli s prijatelji