HUJŠANJE

Kako postati in ostati vitek

Objavljeno 13. junij 2012 09.00 | Posodobljeno 13. junij 2012 09.00 | Piše: M. F.

Osnovno pravilo se glasi: jejte redno in po malem, tako bo vaše telo vedelo, da mu ne grozi lakota, in ne bo ustvarjalo zalog maščobe.

Bitka s kilogrami bo uspešna le ob pravi taktiki.

Skozi evolucijo je lakota predstavljala hudo grožnjo obstanku človeške vrste. Organizem se je zato naučil shranjevati maščobe za čas, ko bi hrane lahko primanjkovalo. Prehranski strokovnjaki to spodobnost krivijo za to, da so številne diete neuspešne. »V strahu pred lahkoto ob premajhnih in nerednih obrokih telo vso maščobo skladišči kot rezervo. Fenomen bi lahko primerjali s pripravo medvedjega organizma na zimsko spanje. Tudi njegovo telo si pred zimo pripravi zaloge maščob, ki jih črpa v času hibernacije,« ponazarjajo nutricionisti. »Pri dietah so pomembni majhni, a redni obroki. Če boste ves dan stradali, zvečer pa si privoščili obilno večerjo, se bo večina zaužite hrane spremenila v nadležne obloge. Spremenite ritem in zaužijte več manjših obrokov, od 30 do 35 odstotkov vseh kalorij pa vnesite v telo v jutranjih urah.« Tako boste ostali siti ves dan, vaše telo pa ne bo kopičilo maščobnih zalog, ki z vsako neuspešno dieto postanejo bolj trdovratne. Kako torej dlje ohraniti sitost, hitreje hujšati in lažje pridobiti mišice?

Zajtrk

Glavna naloga prvega dnevnega zalogaja je telo preskrbeti s kalorijami. Več kot jih boste zaužili zjutraj, manj jih boste vnesli prek dneva. Sestavljen naj bo iz mlečnih in polnozrnatih izdelkov, jajc ter vlaken. Tudi zajtrk lahko razbijete na več majhnih obrokov: začnite dan s kozarcem mleka ali z rezino sira na polnozrnatem kruhu, malce kasneje si privoščite jajca ali ovseno kašo z malo jogurta in borovnicami.

Beljakovine v mleku in drugih mlečnih proizvodih pospešujejo tvorjenje proteinov v mišicah, zato se mišična masa poveča, med vadbo pa boste lažje stopili maščobe.

Kosilo

To je glavni dnevni obrok. Z njim morate telesu zagotoviti kar največ vlaknin in hranljivih snovi. Osnovni sestavini kosila naj bosta sta juha in solata. Poleg tega naj bo bogato s stročnicami, z zelenjavo, z lupinastimi plodovi in žitaricami.

Večerja

Vključuje naj listnato in preostalo zelenjava, nemastno meso, ribe in stročnice. Obrok začnite s solato. Raziskava, ki so jo izvedli na univerzi Penn State, je dokazala, da tisti, ki pred glavno jedjo zaužijejo solato, skupni vnos kalorij zmanjšajo za 12 odstotkov. Torej najprej nekaj zelenega, nato pa uživajte v proteinih iz belega mesa ali ribe. Slednja je bogata tudi z maščobnimi kislinami omega 3. Pazite le, da obrok ne bo po 18. uri, in seveda naj ne bo preobilen.

Vmesni obroki

Sestavljeni naj bodo iz jogurta, jagodičevja, orehov, rdeče paprike s sirom, žitaric z mlekom, jabolk ali drugega sadja. Glavni namen vmesnih obrokov je premagovanje lakote. Če si teh ne boste privoščili, boste težje shujšali in še težje obdržali idealno težo. Številne raziskave so pokazale, da imajo ljudje, ki jedo le trikrat na dan, težave z nadzorovanjem teka. Nikar se torej ne izstradajte, pač pa si, ko začutite lakoto, brez slabe vesti pripravite majhen prigrizek. 

Deli s prijatelji