ZA ZDRAVJE

Kako pojesti 
manj 
sladkorja

Objavljeno 10. februar 2016 18.30 | Posodobljeno 10. februar 2016 18.30 | Piše: S. I.

Deklaracije na živilih povedo marsikaj, čeprav ne na prvi pogled. Strokovnjaki priporočajo čim manj obdelana živila brez dodanega sladkorja.

Sladkor je soodgovoren za razvoj številnih kroničnih obolenj. Foto: Shutterstock

Nasvet uživajte manj sladkorja se morda sliši preprosto, a kaj ko se ta skriva v nešteto jedeh, tudi tam, kjer ga sploh ne bi pričakovali. Zahodnjaki ga na splošno pojemo preveč, še posebno v živilih z dodanim sladkorjem, ki ga vsebuje procesirana hrana, kot so sladkani napitki, slaščice, mlečne jedi, pakirani jutranji kosmiči in kruh. In kako se izogniti vsemu temu dodanemu sladkorju?

Kaj je v embalaži?

Za začetek ni treba zagnati panike in vreči v smeti vsega, kar imamo v hladilniku in shrambi. Treba je poznati razliko med sladkorjem, ki je v hrani po naravni poti, in tistim, ki se ga doda med (industrijsko) pripravo. Sadje, zelenjava in »navadni« mlečni izdelki vsebujejo takega, ki je v njih že po naravni poti in zaradi katerega ni treba delati pretiranega preplaha, saj sadje in zelenjava vsebujeta tudi druge hranilne snovi, kot so vlaknine in zdrave maščobe, poleg tega pa naša jetra takšnega sladkorja ne presnavljajo na enak način kakor tistega, ki je v piškotu ali čokoladni ploščici. Drugače povedano, sladkor v jabolku in papriki nam ne bo povzročal takšnih preglavic kakor tisti iz sladkanih pijač.

Težava pa je, ker deklaracije na živilih običajno ne ločijo med naravno prisotnim in dodanim. To utegne biti še posebno zavajajoče, kadar kupujemo izdelke, kot je jogurt z okusom, ki vsebuje obe vrsti sladkorja. Zato je treba natančno prebrati deklaracijo: če piše, da so v izdelku sladkor, glukozno-fruktozni sirup, melasa, rižev ali javorjev sirup, med, agavin sirup in tudi sok iz ekološko pridelanega trsnega sladkorja, zadeva vsebuje dodani sladkor. Da bi ugotovili, koliko, lahko izdelek primerjamo s podobnim nesladkanim proizvodom in pogledamo, kje so razlike. Na primer: če porcija naravnih ovsenih kosmičev vsebuje gram sladkorja, tisti bolj aromatični pa 16 gramov, to pomeni, da jim ga je bilo dodanih 15 gramov.

Brez dodanega sladkorja

Eden največjih dnevnih virov kalorij so sladkane brezalkoholne pijače, pri čemer se v povprečni pločevinki skriva kar deset žličk sladkorja. Namesto napitkov z mehurčki je bolj zdravo piti navadno vodo, v katero po želji stisnemo malce svežega sadja, ali pa nesladkani čaj. Pri katerem koli nakupu je bolje pogledati, ali obstaja tudi nesladkana različica istega izdelka, na katerem piše brez dodanega sladkorja ali kaj podobnega. S tem se lahko izognemo kupu kalorij in odvečnim kilogramom.

Dober nasvet za nakupovanje hrane je tudi ta, da nakupujmo s polnim želodcem. Preden gremo v trgovino, kaj prigriznimo. Tako se lažje izognemo skušnjavi v obliki čokoladic, gaziranih pijač in podobnega. Ko smo med trgovskimi policami, si namesto sladkih prigrizkov raje izberimo naravne posladke, ki ne vsebujejo dodanega sladkorja. Nutricionisti pravijo, da je uživanje sadja eden najučinkovitejših načinov za utišanje želje po sladkem. Da pa po sladkem sadnem prigrizku ne bi bili prehitro lačni, ga kombinirajmo z zdravimi maščobami v obliki oreščkov ali masla iz njih. A pozor, v nasprotju s svežim sadjem je pri sušenem dobro biti previden in spet prebrati deklaracijo, saj marsikateri proizvajalec tudi posušenemu doda sladkor, koncentrate sokov ali sirupe, da izboljša okus in podaljša rok uporabe.

Deli s prijatelji