VEČNA DILEMA

Kako (ne)varno je v plastiki pogrevati hrano?

Objavljeno 04. januar 2016 08.00 | Posodobljeno 04. januar 2016 08.00 | Piše: M. F.

Taka je resnica o pogrevanju zamrznjenih jedi in o kuhanju riža v vrečkah.

Najbrž ste že nič kolikokrat slišali, da je pogrevanje hrane v plastiki zdravju škodljivo. Kaj pa vnaprej pripravljene jedi, ki jih pred zaužitjem le še pogrejemo, ali riž, ki ga lahko skuhamo kar v plastičnih naluknjanih vrečkah? Je to varno ali škodljivo?

Zapleten odgovor

Skrb izvira iz dejstva, da so v nekaterih vrstah plastike prisotne kemikalije, denimo bisfenol A (BPA) in ftalati. »Ti med segrevanjem embalaže prehajajo v hrano,« pravi Laura Vandenberg, profesorica zdravstvenih ved na univerzi Massachusetts in dodaja, da plastika, ki se jo uporablja kot embalažo za zamrznjene jedi ali prej omenjeni riž, najbrž ne vsebuje bisfenola A, a vendar je bolje biti previden.

Ob vsem tem se sprožajo še debate o dejanski škodljivosti bisfenola in drugih podobnih kemikalij.
Zveza endokrinologov, organizacija, v kateri so združeni znanstveniki, specializirani za delovanje žlez z notranjim izločanjem in hormonov, je pred nedavnim opozorila, da lahko te snovi vplivajo na delovanje hormonov, na njihovo ravnovesje ter lahko povzročajo debelost, diabetes in nekatere oblike raka.

Na drugi strani pa Urad za hrano in zdravila Food and Drug Administration (FDA) v ZDA kvaren vpliv bisfenola A zavrača. Prav tako kot tudi Evropski urad za varno hrano European Food Safety Authority. Znanstveniki s FDA pravijo, da omenjena kemikalija hitro potuje skozi telo in jo to skozi prebavila izloči, zato ne škoduje zdravju.

Od kod nasprotja

»V resnici je nemogoče natančno določiti, ali je omenjena kemikalija ljudem škodljiva ali ne. Nihče si namreč ne bi v prid raziskave dovolil tvegati zdravja ljudi,« meni Alan Aragon, svetovalec za zdravo prehrano. Znanstveniki se morajo zato zanašati na živalih izvedene raziskave in na matematične modele, nobena raziskava pa ne kaže dejanskega vpliva teh kemikalij na človekovo telo.

Previdnost ni odveč

A ker vendarle obstaja možnost, da so omenjene kemikalije zdravju neprijazne, oziroma dokler ni ta teza povsem ovržena, se je pogrevanju v plastiki bolje izogibati.

»Vsebino vnaprej pripravljenega obroka zato pred pogrevanjem stresite v običajno posodo. Če jo pogrevate v mikrovalovni, pa na keramični krožnik,« svetuje Vandenberg.

Enako storite z zelenjavo, pred pogrevanjem ji dodajte nekaj žlic vode. Riž pa pred kuhanjem stresite iz vrečke in ga skuhajte samo v vodi, naslednjič pa raje kupite tistega v običajni embalaži.
 

Deli s prijatelji