POLETNE NEVARNOSTI

Kako nevarna je v resnici voda v bazenih?

Objavljeno 03. avgust 2015 09.00 | Posodobljeno 03. avgust 2015 09.00 | Piše: Mo. S.

Pred kopanjem se oprhajte, si odstranite ličila, delce odmrle kože in pripravke za lase ter kožo, saj lahko tudi kreme, geli in balzami reagirajo s klorom ter še poslabšajo vodo v bazenu.

Pametno v bazen.

Poleti nam osvežitev v obliki vode nadvse prija. Le kaj se namreč prileže bolj kot skok ali potopitev v vodo, ko se temperature dvigajo v višave? Za ohladitev po navadi potrpimo vonj po kloru, ki ga vsebuje voda v bazenih, strokovnjaki pa opozarjajo, da ni neprijeten le njegov vonj, temveč ima klor še veliko več negativnih učinkov na človeško telo, povzroči lahko celo resne zdravstvene težave.

Klor sicer že od nekdaj uporabljamo za dezinfekcijo vode, dr. Nitin Seetohul z univerze v Nottinghamu pa pravi: »Ko klor dodamo vodi, postane izredno učinkovit in začne uničevati več vrst bakterij in virusov, ki nastajajo v vodi – celo toliko, da je povezan z izkoreninjenjem bolezni, kot sta tifus in kolera v razvitih državah.«


Dodatna dejstva, ki ne govorijo kloru v prid

  • Raziskava, ki so jo leta 2008 opravili v Belgiji, je pokazala, da so imeli otroci, ki so enkrat na teden plavali v bazenu, petkrat večjo možnost za razvoj astme kot tisti, ki v bazenu niso bili nikoli.
  • Slabo vzdrževana bazenska voda je bila v nekaj primerih odgovorna tudi za hitre in pretirane poškodbe oziroma oslabljenje zob.
  • Klorirana voda draži oči.
  • Klorirana voda vpliva tudi na lase: umetne svetlolaske lahko kaj kmalu dobijo zelenkaste lase. In še nasvet: če opazite, da se vam lasje počasi barvajo v zeleno, si priskrbite razpršilnik z vitaminom C ali pa si sveže oprane lase namažite s paradižnikom – po petih minutah bi morala zelena barva izginiti.

Sliši se lepo in dobro, to pa je potrdila tudi Svetovna zdravstvena organizacija (WHO), da je klor v majhnih količinah neškodljiv. Dr. Andrew Wright, profesor dermatologije na univerzi v Bradfordu, pa pravi, da ni bil prav nič presenečen, ko so pretekli mesec v eno od tamkajšnjih bolnišnic prepeljali 33 ljudi, ki so imeli težave s predoziranjem: imeli so težave z očmi, bruhali so in težko dihali.

Močnejši vonj pomeni škodljivejšo vodo

Že 25 let spremlja, kako ohranjamo bazensko vodo čisto, vendar pa ji še nikoli nismo dodajali toliko kemikalij kot zdaj. »Obstajajo drugi, nežnejši načini dezinfekcije bazenske vode,« pravi. Težava sama sicer ni neposredno v kloru, temveč v produktu klora, ki nastane, ko klor reagira z dušikom in umazanijo, ki jo zlahka najdemo v bazenih: delci kože, znoj, urin, bakterije in telesna olja. Ti produkti so najnevarnejši, opozarja Wright.

Močnejši vonj ima bazenska voda, bolj nezdrava je. Zato se pred kopanjem oprhajte, si odstranite ličila, delce odmrle kože in pripravke za lase ter kožo, saj lahko tudi kreme, geli in balzami reagirajo s klorom ter še poslabšajo vodo v bazenu. Če niste pretirano občutljivi za klor, vam verjetno ne bo hudega, kljub temu pa bodite previdni, če se v bazenih kopate pogosto.

Deli s prijatelji