PARABENI

Kako nevarna je kozmetika

Objavljeno 27. februar 2013 15.25 | Posodobljeno 27. februar 2013 15.27 | Piše: Da. M.

Dermatologinja je parabene, ki jih najdemo v kozmetičnih izdelkih, ocenila za nevarne.

Lepota kozmetike ni vedno zdrava.

Kemikalije v kozmetiki polepšajo njihov vonj, videz, podaljšajo rok uporabnosti in izboljšajo nekatere lastnosti. A so istočasno tudi zdravju nevarne; ne le da lahko dražijo kožo, motijo človekovo hormonsko ravnovesje in vplivajo na imunski sistem, so tudi rakotvorne in strupene.

Ene izmed teh kemikalij imenujemo parabeni. Gre za sintetične kemične snovi s protimikrobnim delovanjem. »Preprečujejo razrast mikroorganizmov (bakterij in gliv), zato se uporabljajo kot konzervansi predvsem v kozmetičnih izdelkih ter nekoliko manj v živilih. So cenovno ugodni in zelo učinkoviti,« so zapisali v Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS). Na kozmetičnih izdelkih so parabeni navedeni v seznamu sestavin, najpogosteje se uporabljajo metilparaben, etilparaben, propilparaben, butilparaben, redkeje pa so uporabljeni izobutilparaben, izopropilparaben, benzenparaben.

Koncentracija posameznega parabena v kozmetičnih izdelkih v 100 g/ml izdelka po trenutno veljavni evropski zakonodaji ne sme preseči 0,4 odstotka, vsebnost vseh parabenov pa ne sme presegati 0,8 odstotka.

In kako nevarni so parabeni?

Razlika je, če kozmetični izdelek najprej nanesemo in nato speremo, kot to počnemo pri nanašanju šamponov, kot če kozmetični izdelek nanesemo in se ta vpije v kožo. »Z različnimi kozmetičnimi izdelki nanesemo na kožo naslednje povprečne količine parabenov: s kremo za obraz 1,54 g, z dezodorantom 1,50 g, s tekočim pudrom 0,51 g, z odstranjevalcem ličil 0,50 g, z zobno kremo 0,14 g, s šamponom 0,11 g, s šminko 0,06 g in z maskaro 0,025 g,« je zapisano v raziskavi, ki so jo objavili v ZPS. Dobra lastnost parabenov je, da se pri prodiranju v globlje plasti kože razgradijo. Samo en odstotek parabenov, ki so v izdelku, prispe v krvni obtok, kjer lahko povzroči neželene učinke. Številne raziskave dokazujejo, da nekateri parabeni lahko povzročajo hormonske motenje pri dečkih. Hormonski motilci domnevno zmanjšujejo plodnost pri moških, povzročajo raka na modih, zgodnjo puberteto in motnje pri razvoju genitalij pri dečkih.

Naravna in ekološka kozmetika s certifikati ne vsebuje parabenov.

Nevarnost parabenov je potrdila tudi specialistka dermatovenerologije Natalija Evdakova, ki je na lestvici od 1 do 10 parabene ocenila z 10. Dermatologinja iz leta v leto opaža, da se povečuje število pacientov s kontaktnim alergijskim dermatitisom, ki je posledica uporabe kozmetike. Svojim pacientom odsvetuje uporabo izdelkov z umetnimi konzervansi in jim priporoča naravno kozmetiko.

Avtorici raziskave o nevarnosti parabenov, Mateja Bilavčić in Mela Malej, sta vsebnost parabenov preverili pri znamkah, ki jih mladi anketiranci v njuni raziskavi najpogosteje uporabljajo.

  • Eucerin – 7 izdelkov; trije izdelki z metilparabenom in en izdelek metil-, propilparabenom
  • Vichy – 11 izdelkov; en izdelek z metilparabenom in dva izdelka z metil-, propilparabenom
  • Garnier – 9 izdelkov; en izdelek z z metilparabenom in propilparabenom
  • Nivea – 7 izdelkov; en izdelek z metilparabenom in dva z metil-, propilparabenom
  • Afrodita – 5 izdelkov; trije izdelki z metilparabenom in propilparabenom
Deli s prijatelji