BREZ PANIKE

Kako najlažje odstraniti klopa

Objavljeno 27. maj 2016 10.50 | Posodobljeno 26. maj 2016 08.42 | Piše: M. F.

Klopi so dejavni od pomladi do pozne jeseni.

V naravo nikoli brez primerne zaščite.

S prihodom toplejših dni vse več časa preživljamo v naravi: v gozdovih, na vrtovih, travnikih in ob rekah. Bivanje na svežem zraku ima številne prednosti za zdravje, žal pa prinaša tudi manj lepe plati. Ena od njih so klopi, ki so dejavni vse od pomladi do pozne jeseni. Najraje imajo vlažno podrastje in na svoje žrtve prežijo v grmovju ter visoki travi. Ko žival pride na gostitelja, lahko tudi šest ur išče najprimernejše mesto, kjer bi se prisesala na telo. 

Zaščita in samo pregledi

Pred odhodom v naravo se je treba pred klopi in s tem pred boleznimi, ki jih prenašajo, zaščititi s primerno obleko ter repelenti, po vrnitvi domov pa je obvezno prhanje in natančen pregled celotnega telesa. Največ pozornosti velja nameniti pregibom in poraščenim delom telesa: pazduham, delu izza ušes, notranji strani komolcev in kolen ter dimljam.

Če zaščita ne zaleže

Če kljub vsej preventivi na koži opazite klopa, je panika odveč. Če ga boste odstranili hitro,  bo verjetnost okužbe manjša. Najlažje se ga boste znebili s posebno pinceto, ki je namenjena njihovemu odstranjevanju. Če je nimate, bo uporabna tudi običajna.

Zajedavca primite najbližje koži in ga previdno izvlecite. Nanj ne dajajte olja, alkohola ali drugih tekočin, verjetnost okužbe se namreč s tem poveča. Pazite, da se klop ne strga. Če se, se verjetnost za okužbo sicer ne bo povečala, povečala pa se bo možnost vnetja.

Kaj potem?

Mesto, kjer je bil klop prisesan, razkužite z alkoholom in bodite pozorni na morebitne znake okužbe z boleznimi, ki jih ti zajedavci prenašajo: glavobol, bruhanje, bolečine v vratu, vročina (meningitis) ali rdeče madeže kjer koli na telesu, ne zgolj na mestu vboda (borelioza).  

Če jih opazite, nemudoma poiščite zdravniško pomoč. 

Deli s prijatelji