MOČNO OROŽJE

Kako lahko smeh prežene bolečino

Objavljeno 05. september 2014 09.00 | Posodobljeno 05. september 2014 09.00 | Piše: M. F.

Ob smehu so možgani pod vplivom opiatom podobnih snovi, ti pa delujejo kot zaviralci bolečine.

Obnašanje je pravi kazalec zrelosti.

Najbrž ste že velikokrat slišali, da smeh prežene vse težave. Ne olajša pa le duše, ampak je močnejši tudi od bolečin. Ko vas nekaj zaboli, se je najboljše smejati, priporočajo britanski znanstveniki, ki so dokazali, da je smeh odličen analgetik, saj v možganih spodbudi sproščanje kemikalij, ki nanje delujejo kot opiati in tako pripomorejo k temu, da je bolečina manj izrazita in jo lažje prenašamo.

Humor proti resnobi

Strokovnjaki so raziskavo opravili s pomočjo prostovoljcev, ki so jih razdelili v dve skupini. Tistim v prvi so predvajali odlomke iz priljubljenih humorističnih oddaj, tistim v drugi pa športne dogodke in dokumentarne oddaje.

15 minut je dovolj

Medtem ko so se sodelujoči iz prve skupine ob smešnih prizorih gromko smejali, so izbrani v drugo skupino ostajali resni. Vsem pa so strokovnjaki zadajali različne intenzitete bolečin in spremljali njihove odzive nanje. Na podlagi teh so ugotovili, da je že 15 minut smeha dovolj, da se odpornost proti bolečini poveča za 10 odstotkov. Gledanje resnih prizorov ni imelo nikakršnega vpliva na zaznavanje bolečine.

Zdaj torej veste, kaj storiti v trenutkih, ko vas kaj zaboli. Zavrtite si humoristično serijo ali poiščite drugačen način, da se boste dodobra nasmejali.

Deli s prijatelji