MAKSIMALNO

Kako iz sadja iztisniti največ

Objavljeno 30. november 2012 08.00 | Posodobljeno 30. november 2012 08.00 | Piše: M. F.

Strokovnjaki trdijo: sadje po obroku ne napenja in nič ni narobe, če ga kombinirate z drugimi živili.

Naš organizem bolje prebavlja hrano, ki raste v domačem okolju, med sadeži so torej jabolka nedvomno dobra izbira.

Nutricionisti so dolgo opozarjali, da sadja ne gre uživati po obroku. Tedaj naj bi se, zlasti če je ta bogat z ogljikovimi hidrati, sadeži težko prebavili in zato povzročali napenjanje ter tudi krče. Direktor centra za gastrološko zdravje iz New Yorka dr. Mark Pochapin pa pravi, da za to priporočilo ni nikakršne znanstvene podlage. »Če organizem ne bi bil sposoben prebavljati različnih vrst živil, bi bila naša prehrana strogo omejena. Zelenjava, kot sta, denimo, brokoli in grah sta že sama po sebi mešanica ogljikovih hidratov in proteinov. Praktično nemogoče je izbrati živilo, ki je sestavljeno zgolj iz ene hranljive snovi,« je povedal za Huffington Post.

Kombinacija sadja in ogljikovih hidratov ni slaba

Plini pri prebavi nastanejo v črevesju in ne v želodcu in ti res lahko pri posameznikih povzročijo napenjanje, vendar to ni povezano s kombinacijo zaužitih živil, pojasnjuje Pochapin. Ta je skupaj z ekipo strokovnjakov dokazal, da je sadje primerno uživati ob katerem koli delu dneva, v kakršni koli kombinaciji z drugimi živili, res pa je, da je najbolj priporočljiv čas zvečer, saj spodbuja razstrupljanje organizma.

Sveže sadje ali sok?

Uživanje celih sadežev je vedno boljša izbira kot pitje sokov. Če raje posegate po soku, ga pijte počasi. Tako se bo bolj pomešal s slino, dlje zadržal v želodcu, telo pa bo iz njega tako dobilo več koristnih snovi.

Uživajte izključno sveže pripravljene sokove, nikoli konzerviranih, saj vsebujejo zelo malo hranljivih snovi in veliko sladkorja. Tudi kuhano sadje v kompotih vsebuje malo nutrientov, saj visoka temperatura uničuje vitamine.

Najboljše je domače sadje

Pri izbiri sadja vedite, da je sezonsko domače vedno najbolj zdravo. Eksotično sadje, ki na naše police prihaja od daleč, je pogosto prisilno dozorelo v plastičnih vrečkah s pomočjo preparatov GMO. Če imate radi sadje iz daljnih dežel, posegajte po tistemu z oznako GMO free.

V prid lokalnemu sadju govori še eno dejstvo: naš organizem prilagojen tako, da bolje presnavlja hrano, ki raste v domačem okolju, zato so tudi alergije nanjo redkejše.

Kaj izbrati?

Seveda je pozimi, ko je narava pri nas s sadeži skopa, slaba vest ob uživanju tistih iz toplejših krajev odveč. Nobeno sadje ni slabo in zagotovo je kivi primerna izbira za vse, ki jim primanjkuje kalija, magnezija, vitamina E in C, banane zagotavljajo kalij in energijo, pomaranče, mandarine in limone pa zaradi visoke vsebnosti vitamina C krepijo imunski sistem. Prav tako so dober izbor pozimi tudi lupinasti plodovi ter suho sadje. Dovolj izbire torej, da je lahko sadje vsak dan na mizi tudi pozimi.

Deli s prijatelji