ŠKODLJIVO

Kajenje iz tretje roke: kaj je in kako škoduje otrokom

Objavljeno 27. marec 2017 12.20 | Posodobljeno 27. marec 2017 12.21 | Piše: M. F.

Na zdravje vplivajo tudi strupi, ki se nalagajo na površine, ne le cigaretni dim.

Strupi iz cigaretnega dima na površinah ostanejo tedne ali celo mesece, največkrat pa z njimi pridejo v stik otroci.

Prvi dokazi o škodljivosti kajenja so se pojavili v 50. letih prejšnjega stoletja. Le nekaj desetletij kasneje so strokovnjaki dokazali, da je zdravju nevarno pasivno kajenje. A to še ni vse: nedavna študija znanstvenikov iz ZDA in Kitajske ugotavlja, da je zlasti za otroke, nevarno tudi t. i. kajenje iz tretje roke (third-hand smoke,THS). Gre za nevarnost, ki so ji otroci izpostavljeni, kadar se dotikajo površin, na katere se nalagajo strupene snovi iz cigaretnega dima.

Najranljivejši otroci

Kot se je izkazalo, toksični ostanki povzročijo manjšo telesno maso in manj krvnih celic, ki so zaslužne za dobro delovanje imunskega sistema, so zapisali v publikaciji Nature Journal Scientific Reports. »Naši rezultati dokazujejo, da so na površinah nakopičene strupene snovi, ki tam ostanejo kot posledica kajenja, prav tako nevarne, če ne celo nevarnejše od pasivnega kajenja,« je povedal Lawrence Berkeley, vodja študije. Obstaja razlog za zaskrbljenost zlasti za zdravje otrok zaradi strupov, ki ostanejo v preprogah, po katerih se plazijo, v oblačilih tistih, ki jih pestujejo, v zavesah, stenah in na površinah pohištva, ki se ga otroci dotikajo. »Majhni otroci so izjemno ranljiva skupina, saj v stik s strupenimi snovmi pridejo skozi dihala, kožo in tudi skozi usta,« so zapisali. 

Jasna opozorila

Strokovnjaki so proučevali vpliv izpostavljenosti kajenju iz tretje roke na miške, zlasti na njihovo telesno maso in imunski sistem, v dveh obdobjih življenja: tri tedne po kotenju in v zgodnji odrasli dobi. V njihova gnezda so vsake tri tedne polagali bombažne krpe, ki so bile izpostavljene tobačnemu dimu. Miške v primerjalni skupini so ležale na čistih krpicah.

Pri tehtanju tri tedne po kotenju so bile tiste, ki so bili izpostavljene toksinom, nekoliko lažje od mišk v kontrolni skupini. Ob nadaljnji neizpostavljenosti so prve pri petih tednih dosegle maso tistih, ki nikoli niso bile v stiku s strupenimi snovmi. Strupene snovi niso imele vpliva na maso živali v odrasli dobi, je pa bilo pri tistih, ki so mu bile izpostavljene, opaziti več vnetnih procesov in alergijskih reakcij.

Dolgotrajne posledice

Ker strupi iz cigaretnega dima na površinah ostanejo tedne ali celo mesece, so zaradi kemičnih sprememb lahko še nevarnejši kot sam dim. »Nakopičeni toksini vsebuje snovi, s katerimi organizem pride v stik med aktivnim in pasivnim kajenjem, hkrati pa nastajajo nove komponente, ki prav tako škodujejo organizmu. Naša odkritja lahko posplošimo na nevarnosti, ki so jim otroci izpostavljeni v domovih kadilcev. Dokazujejo, da je kajenje zelo škodljivo, zato bi morali v celoti podpirati protikadilske zakone in nekadilce, zlasti pa otroke, povsem zaščititi pred vplivi cigaretnega dima,« pravijo avtorji raziskave.

 

Deli s prijatelji