ZDRAVILO

Kaj umirja kašelj

Objavljeno 26. januar 2013 18.00 | Posodobljeno 26. januar 2013 18.00 | Piše: Tadeja Rajer

Kalijev antimoniltartrat ne sme manjkati v domači lekarni, z njim lajšamo slabosti in trdovratni kašelj.

Uporablja se pri hudih vnetjih dihal in kroničnem bronhitisu (foto: Shutterstock).

Kalium stibyltartaricum ali tradicionalno antimonium tartaricum, po naše kalijev antimoniltartrat, je še eno izmed homeopatskih zdravil, ki ne sme manjkati v domači lekarni – za lajšanje bodisi slabosti bodisi trdovratnega kašlja. V alkimiji, kakor pravimo vedi o ezoteričnem znanju, ki je združevala zdravilstvo in duhovna znanja, so ga imenovali bljuvalni princ ali bljuvalni tartrat. Takšno ime nazorno opisuje njegove lastnosti: v starih časih so ga namreč predpisovali kot emetik, sredstvo, ki sproži bruhanje. V 16. stoletju so ga uporabljali tudi za hitro čiščenje gnojnih ran. Takrat še niso vedeli, da so kristali antimoniltartrata močno strupeni in da lahko pri takšni uporabi preidejo v kri ter povzročijo smrt zaradi zastrupitve. Čeprav se strokovnjaki za zdravila še danes strinjamo z izrekom Paracelzusa, znanega alkimista, da je samo od količine odvisno, ali je substanca strupena ali zdravilna, je njegova raba padla v nemilost; ortodoksna medicina ga zaradi pogostih zastrupitev ni več uporabljala. Homeopatsko zdravilo se uporablja še danes, saj je pripravljeno po posebnem postopku, da ohrani vse zdravilne lastnosti, nima pa več strupenih snovi. Njegova raba je zato v skladu s homeopatskimi in alkimijskimi načeli povsem varna.

Na splošno je znano, da antimoniltartrat (antimonov (antimonijev) tartrat) dobro deluje pri razdražljivem želodcu in slabosti. Pomaga pri slabosti, ki jo spremljajo tresenje, oslabelost, lahko celo omedlevica. Slabost je običajno intenzivna, ni pa dolgotrajna, bruhanje ali spahovanje le kratkotrajno izboljša težavo. Včasih je bruhanje neuspešno – kar pomeni, da osebo samo sili na bruhanje, dejansko pa ne more bruhati. Kadar težavo spremlja glavobol, ima oseba občutek, kot da jo tišči pretesen trak in ima željo, da bi zaprla oči. Pogosto se dodatno pojavi izčrpanost.

Za koristnega se je izkazal tudi pri težavah s kožo ali za zdravljenje otroških bolezni, npr. ošpic ali noric, še posebno kadar jih spremlja trdovratni kašelj. Lahko je učinkovit pri aknavosti ali impetigu, kakor medicinsko imenujemo izpuščaj na koži.

Antimoniltartrat predpisujemo pri hudih vnetjih dihal in kroničnem bronhitisu. Je pomembno zdravilo za zdravljenje hropečega kašlja, tudi oslovskega. Oslovski kašelj je nalezljiva bolezen z napadi močnega dušljivega kašljanja, ki se pojavi zlasti pri otrocih, vendar danes zaradi cepljenja redkeje. Značilno za kašelj, pri katerem dobro deluje, je, da se oseba ne more izkašljati, sluzi pa je neustavljivo veliko. Zaradi tega ima oseba občutek dušenja, postane izčrpana, zaspana in šibka, lahko tudi razdražljiva. Pogostejši sta zehanje in potenje, jezik je belo obložen. Osebe običajno niso žejne, težavo lahko spremlja obilno potenje. Kašelj izboljšajo izločanje sluzi, pokončno sedenje in hladna pijača, poslabšajo pa toplota, ležanje, družba in 16. ura.

Veliko vode

Kašelj lahko sami zdravimo samo, če se spoznamo na homeopatsko zdravljenje, sicer to raje prepustimo izkušenemu homeopatu. Ob kašlju si lahko pomagamo tudi z drugimi naravnimi izdelki. Pomembno je, da kašlja, ki je moker ali produktiven – to pomeni, da se z njim izloča sluz – ne zatiramo, je namreč naravna obramba organizma in ima nalogo čiščenja dihalnih poti. Če bi ga onemogočili z jemanjem zdravil za umirjanje kašlja, bi lahko povzročili zastajanje sluzi v pljučih, to pa lahko vodi tudi v razvoj hujše infekcije. Pri produktivnem kašlju zato organizmu pomagamo, da se sluz redči in lažje izloči.

image

Priporoča se pitje vode ali toplih tekočin, saj primerna hidriranost telesa omogoči optimalno navlaženost sluznice dihal, toplota pa vpliva na boljšo prekrvavljenost. Med zeliščnimi izdelki se priporoča uporaba timijanovega ali jegličevega sirupa, čaja iz materine dušice ali zdravila rastlinskega izvora iz bršljanovih listov. Samo pri neproduktivnem, suhem kašlju, brez izločanja sluzi lahko uporabljamo sredstva za umirjanje kašlja, npr. slezov sirup ali čaj iz sleza, trpotčev sirup, čaj suličastega trpotca ali izdelke iz islandskega gorskega lišaja.

Če je kašelj resen in v 48 urah kljub samozdravljenju oziroma samopredpisu zdravila ni izboljšanja, poiščemo medicinsko pomoč. To storimo tudi, če se pojavijo težave z dihanjem, npr. astmatično dihanje, torej dihanje z napadi krčevitega dušenja, ali nepravilno hitro dihanje. Drugače pa se le spomnimo na kalijev antimoniltartat, ki učinkovito odpravi težavo, a samo če se simptomi v celoti ujemajo z opisanimi.

 

Deli s prijatelji