PREVENTIVA

Kaj storiti, ko nas opeče sonce

Objavljeno 14. avgust 2015 18.10 | Posodobljeno 14. avgust 2015 18.12 | Piše: S. I.

Pomagajo prhanje s hladno vodo, hladilni geli, naravni pripomočki, veliko vode, sadje, pa tudi kakšen aspirin in domači obkladki. Glavna pa je preventiva.

Sončiti se je treba po pameti. Foto: Ljubo Vukelič

Vsi se zavedamo, kako pomembno se je ob močnem soncu dobro in redno mazati z zaščitnimi sredstvi, a včasih se nam kljub vsemu zgodi, da nas sončni žarki opečejo. In čeprav se (dolgoročnejših) posledic opečene kože žal ne da izničiti, obstaja nekaj stvari, ki jih lahko naredimo, da pospešimo proces okrevanja in negujemo rdečo vneto kožo.

Prvi ukrepi

Tudi če ste šele na poti domov v vzvratnem ogledalu avta opazili, da nekaj ni v redu z vami, lahko marsikaj naredite za pordelo kožo: vzemite protivnetno zdravilo, ki se ga dobi brez recepta, denimo aspirin, paracetamol ali ibuprofen. Našteta zdravila ne lajšajo le bolečin, ampak delujejo tudi protivnetno, kar bo pomagalo omejiti vnetje ter rdečico, preden postane koža resnično boleča.

Ko pridete domov, se najprej dobro oprhajte s hladno oziroma hladnejšo vodo, da pomirite razdraženo kožo in odstranite klor, sol ali pesek, ki je lahko še vedno na telesu in vas še bolj draži. Še boljša je osvežujoča, a nikakor topla kopel. Za dodatno blažilno moč hladne vode lahko v kad dodate pest ali dve ovsenih kosmičev. Polnovrednih, da ne bo pomote, nikakor ne instantnih.

Kako naprej

Ko ste se nekoliko ohladili in pomirili razdraženo kožo, jo je treba ohranjati vlažno. Sonce jo izsuši, zato jo je treba redno negovati z vlažilnimi mazili ali geli. Zdravniki priporočajo take, ki vsebujejo alojo, glicerin ali hialuronsko kislino. Če je opeklina na razmeroma majhni površini, denimo na nosu ali vršičkih uhljev, lahko poskusite tudi mazilo (brez recepta), ki vsebuje kak odstotek hidrokortizona, s čimer zmanjšujete vnetje. Še namig: če hranite vlažilno mazilo v hladilniku, vam bo koža še kako hvaležna zaradi dodatnega hladilnega učinka. Izogibajte pa se izdelkom, ki vsebujejo alkohol, pri čemer je treba opozoriti, da je ta tudi v nekaterih proizvodih z alojo vero.

Prav tako si lahko pripravite domače obkladke: vatne blazinice ali kose bombažnih plenic namočite v nemastnem mleku, jajčnih beljakih ali (hladnem) zelenem čaju ter jih položite na pordelo kožo. Beljakovine v mleku in beljaku bodo prekrile in pomirile opeklino, zeleni čaj pa deluje protivnetno. Pomaga tudi jogurt, ki ga namažete na prizadeti predel in pustite nekaj časa, nakar ga sperete s hladno vodo in predel narahlo osušite. Prav tako so koristne kumare, s katerimi obložite opečeno kožo.

Vsekakor pa je treba piti veliko vode. Sončni žarki ne le izsušijo kožo, ampak lahko povzročajo tudi dehidracijo celotnega telesa, zaradi česar se lahko po dolgem dnevu na soncu počutite še dodatno utrujeni. Proti temu se borimo s pitjem vode ali uživanjem sadja z visoko vsebnostjo vode, kot so lubenice, melone ali grozdje.

Če so vaše opekline tako hude, da nastanejo mehurji, pa se je najpametneje odpraviti k zdravniku. Po opeklinah se koža po navadi olupi, nova pa za popolno obnovo potrebuje približno od tri do šest mesecev. Ker pa je izjemno občutljiva, vas sonce lahko opeče veliko hitreje, zato nikar ne pozabite na ustrezno zaščito. 

Nasveti za varnejše sončenje

* Soncu se izogibajmo med 10. in 16. uro.

* Kožo vsaj pol ure prej zaščitimo z ustreznim sredstvom in to ponavljajmo.

* Uporabljajmo kakovostna sončna očala, telo zaščitimo z obleko in pokrivalom.

* Dojenčkov in majhnih otrok ne smemo neposredno izpostavljati sončnim žarkom. Otroci naj nosijo lahka, svetla oblačila in pokrivala.

* Pijmo dovolj tekočine.

 

Deli s prijatelji