SLADKOR

Kaj se zgodi, 
ko nehamo piti kokakolo

Objavljeno 31. avgust 2015 18.00 | Posodobljeno 31. avgust 2015 18.00 | Piše: S. I.

Coca-Cola trdi, da krivec za debelost niso sladke pijače, ampak naše negibanje, a to je daleč od resnice. Umetno sladkani brezalkoholni napitki so še slabši za zdravje od običajnih.

Pri Coca-Coli pravijo, da smo debeli, ker se premalo gibljemo. Foto Shutterstock

Ameriška Coca-Cola je našla krivca za debelost, ki muči zahodni svet. In zanjo ni kriva ona, ampak kar mi sami. Največja proizvajalka brezalkoholnih gaziranih pijač na svetu del dobička vlaga v neprofitno organizacijo, imenovano Global Energy Balance Network, katere glavna naloga je iskanje dokazov, da za epidemijo debelosti ni kriv naš način prehranjevanja. Njen podpredsednik Steven N. Blair trdi, da »dejansko ni resnično trdnih dokazov«, da uživanje mastne hrane in sladkih pijač povzroča debelost. Dejstvo, da je na Zahodu toliko pretežkih ali debelih (v ZDA sta takšni že dve tretjini), po njegovem mnenju dokazuje, da se ljudje preprosto ne gibajo dovolj.

Količina sladkih brezalkoholnih gaziranih napitkov je samo v ZDA od konca prejšnjega tisočletja padla za celo četrtino. In čeprav Coca-Cola ne bo kar tako propadla, saj ima v svojem repertoarju še vrsto drugih pijač, je ena od njenih prioritet obrniti to negativno smernico. Pa tudi če to pomeni, da za debelost okrivi svoje kupce.

Dejansko pa je tako, da si z odpovedovanjem gaziranim pijačam lahko človek naredi veliko koristi, in to ne le pri izgubljanju odvečnih kilogramov, ampak tudi na splošno za zdravje. Uredniki serije knjig Eat This, Not That! (Jejte to, ne tistega!), ki so v zadnjih letih prodali že več milijonov priročnikov o zdravi prehrani, urejajo pa tudi istoimensko spletno stran, so natančno pregledali dosedanje raziskave in odkrili nekaj zanimivih stvari.

Umetna sladila 
niso nič boljša

Ne glede na to, kaj pravi Coca-Cola, njen najpomembnejši istoimenski izdelek, katerega glavna sestavina je koruzni glukozno-fruktozni sirup, močno prispeva k debelosti. V eni pločevinki te svetovno priljubljene pijače se skriva kar deset čajnih žličk sladkorja. In njena lahka različica ni nič bolj zdrava, čeprav ne vsebuje sladkorja. »Umetna sladila delujejo na občutek sitosti,« pravi ameriška nutricionistka Isabel Smith. »Človeško telo se je skozi evolucijo navadilo, da ob zaužitju nečesa zelo sladkega pričakuje veliko količino kalorij. In ta sladila so od 400- do 8000-krat slajša od sladkorja,« pojasnjuje. »To v telesu povzroči dvoje: želodčne mišice se sprostijo, da lahko želodec sprejme hrano, izločajo pa se tudi hormoni. Zaradi umetnih sladil se marsikdo počuti nepotešenega in zato seže po sladkarijah,« pravi Smithova.

Sladke pijače preprečujejo, da bi shujšali. »A tudi lahke, ki ne vsebujejo kalorij, delujejo podobno kot sladkor, saj spodbujajo sproščanje inzulina, hormona, ki uravnava krvni sladkor in skrbi za skladiščenje maščob,« opozarja ameriška strokovnjakinja za prehrano Miriam Jacobson. »Kdor hoče shujšati s pomočjo teh lahkih napitkov, telesu povzroča enako škodo, kakor če bi pil običajne sladke pijače, če ne še večje, saj je v brezkaloričnih različicah precej več kemije.«

Kislina v gaziranih brezalkoholnih napitkih škoduje prebavnemu sistemu, mehča zobno sklenino in sproža zgago. Toda njihove lahke ali dietne različice so še slabše. Raziskovalci ugotavljajo, da umetna sladila negativno delujejo na koristne črevesne bakterije, ki posledično vplivajo na tako rekoč vse: od krvnega sladkorja prek telesne teže do imunskega sistema.

Staranje in pomanjkanje energije

Zahodnjaki porabimo ogromno denarja za izdelke proti staranju, multivitamine in osebne trenerje, da bi bili videti mlajši. A kakor kaže nedavna raziskava, objavljena v strokovni reviji American Journal of Public Health, sladke gazirane pijače pospešujejo staranje. Ko se celice delijo, se telomeri (nukleoproteinske strukture na koncu kromosomov, ki imajo varovalno vlogo pri preprečevanju njihove razgradnje) krajšajo, kar prav tako lahko vodi do kroničnih obolenj, kot so diabetes in srčne bolezni. Sladki napitki spodbujajo krajšanje telomerov, pri čemer je dovolj že ena pločevinka na dan. Poleg tega karamelno barvilo v nekaterih brezalkoholnih pijačah vsebuje umetno izdelan fosfor, ki lahko dolgoročno škodljivo učinkuje na kosti.

Ironično je, da je glavni razlog za to, da pijemo sladke gazirane pijače, tudi razlog, zakaj smo utrujeni in jih hočemo še več. »Preveč kofeina povzroča dehidracijo in pretirano stimulira živčni sistem, kar povzroča utrujenost,« pravi Isabel Smith. Če se odpovemo takšnim pijačam, lahko dejansko dobimo več energije. »V pravi hrani se skriva več energije kakor v predelani. Ko ljudje nehajo uživati industrijsko predelana živila, po navadi kupujejo več sveže in zdrave hrane,« sklene Smithova. 

Deli s prijatelji