HIGIENA

Kaj se zgodi, če med ščetkanjem zob pozabite na jezik

Objavljeno 31. marec 2017 12.20 | Posodobljeno 31. marec 2017 12.00 | Piše: M. F.

Pojavi se slab zadah, hrana nima pravega okusa, ogrožene pa so tudi dlesni.

Med umivanjem zob ne pozabite na jezik.

V naših ustih se nahaja več kot 600 različnih bakterij, nemalo teh se zadržuje na jeziku. Prav nanj pa pri skrbi za ustno higieno največkrat pozabimo. Stomatologi opozarjajo, da bi morali pri vsakem umivanju zob očistiti tudi jezik, sicer nas lahko doletijo prenekatere nevšečnosti.

Slab zadah

V ustni votlini je, kot že omenjeno, več kot 600 različnih bakterij. Številne od njih se zadržujejo na površini jezika in povzročajo slab zadah. Slina je naravni sovražnik bakterij in neprijetnega vonja, zato je pomemben zadosten vnos tekočine, da jo lahko telo proizvaja. Ob tem pa je treba med vsakim ščetkanjem zob očistiti tudi jezik. Njegovo celotno površino in zlasti konec, saj se bakterije, zaslužne za slab zadah, zadržujejo prav na tem delu.

Oslabljen okus

Med umivanjem jezika z njegove površine odstranite bakterije, ostanke hrane in mrtve celice, ki tvorijo biofilm. Ta prekrije brbončice, s tem pa je okrnjeno čutilo za okus. Če boste med vsakim umivanjem zob z jezika odstranili obloge, boste bolj uživali v različnih okusih jedi.

Parodontoza

Na jeziku nakopičene bakterije se lahko razširijo na zobe in dlesni ter povzročajo vnetje oziroma parodontozo. Posledica te je umikanje dlesni in v skrajnem primeru izpadanje zob. Tako preprosto dejanje, kot je umivanje zob z zobno ščetko ali s posebnimi, za to namenjenimi pripomočki, prepreči to kronično težavo, ki vas lahko oropa lepega nasmeha.

Deli s prijatelji