NIČ USODNEGA

Kaj se v resnici zgodi, ko pojeste žvečilni gumi

Objavljeno 30. november 2015 10.00 | Posodobljeno 30. november 2015 10.00 | Piše: M. F.

Ne bo se vam zalepil za želodec, pač pa bo končal v straniščni školjki.

Že od malih nog nas starši opozarjajo, da žvečilnega gumija ne smemo pogoltniti, saj je to zdravju nevarno. Glede na to, da pa je kakšnega kljub temu pogoltnil že vsak, ga najbrž ni junaka, ki se ne bi spraševal, kaj se ob tem v resnici zgodi. In tu so odgovori.

Lahko žvečilni gumi prebavimo?

Resnica je, da naše telo žvečilnega gumija ne more povsem prebaviti. Nekatere sestavine, kot so sladkor, arome in sladila, se res lahko razgradijo, ostalo pa v enem delu potuje skozi prebavila. Tako kot, denimo, olupki ali pečke sadežev. V končni fazi pa nato pristane v straniščni školjki.

Se lahko zalepi za želodec?

Najbolj je bilo starše strah, da bi se žvečilni gumi prilepil na steno želodca ali žrela. A čeprav se na čevlje, lase ali oblačila res lahko prilepi in tako povzroči nemalo preglavic, se na steno želodca ne bo. Počasi bo potoval skozi prebavila in končal v straniščni školjki.

Je lahko nevarno?

Zelo redki so primeri, ko žvečilni gumi povzroči resne zdravstvene težave. Najpogosteje so te povezane s katero od kroničnih prebavnih bolezni, denimo s kronovo boleznijo.

Kljub temu da ne more škodovati zdravju, pa vendarle ni priporočljivo, da bi žvečilne gumije požirali večkrat ali v večjih količinah. Tedaj lahko namreč povzročijo težave v prebavilih. Najpogostejši sta mučili slabost in zaprtost. 
 

Deli s prijatelji