NASPROTNI UČINEK

Kaj počnete narobe, kadar ste bolni

Objavljeno 27. september 2014 10.30 | Posodobljeno 27. september 2014 10.30 | Piše: M. F.

Pretiravate z zdravili, se igrate z antibiotiki in ne berete navodil na embalaži pripravkov, ki naj bi vam pomagali.

Ko vas ujame gripa ali prehlad, vam ne preostane drugega kot počitek.

Kašljate, kihate, vaš nos je zamašen in vse vas boli. Preprosto povedano, bolni ste in da bi gripo ali prehlad pregnali, ste pripravljeni poskusiti marsikaj. A prav ta dejanja imajo neredko povsem nasproten učinek od pričakovanega in zadeve le še poslabšajo. Razkrivamo, zaradi katerih boste ležali še dlje.

Pretiravanje z zdravili proti prehladu

Vzeli ste zdravilo, a po petnajstih minutah se počutite še slabše. Zakaj ne bi vzeli še enega? Ali drugačnega? »Ljudje se pogosto ne zavedajo, kako zdravila delujejo. Nekatera začno učinkovati šele pol ure po zaužitju. Žal pa so bolniki pogosto nestrpni in prepričani, da bo večji odmerek bolje deloval,« pravi Veronica Nieto, profesorica na teksaški univerzi A&M, in opozarja, da pretiravanje z zdravili lahko pomeni niz novih simptomov in poslabšanje že obstoječih. Preveliki odmerki antihistaminikov, denimo, izzovejo zaspanost, pretiravanje z analgetiki pa lahko privede do resnih kožnih reakciji in dolgoročnih poškodb jeter.

Premočno izpihovanje nosu

Kadar vam iz nosa neprestano teče sluz, se zdi edina prava rešitev izpihovanje. In prav imate, saj to prinese trenutno olajšanje, pretirano izpihovanje pa lahko na drugi strani privede do drugih nevšečnosti. »Če močno izpihujete nos, lahko poškodujete sinuse in s tem podaljšate proces zdravljenja. Sluz, ki zaide v sinuse, vsebuje veliko bakterij in virusov ter izzove resne okužbe,« meni dr. Jack Gwaltney. Če res ne gre drugače, seveda nos izpihujte, a pri tem ne stiskajte premočno nosnic. S tem boste zmanjšali količino sluzi, ki bi lahko zašla v sinuse.

Pretiravanje s kavo

Igrati vlogo mučenika in kljub bolezni obiskovati službo, s kavo pa premagovati utrujenost je nesmisel. S tem ne boste v nejevoljo spravljali le sodelavcev, ampak boste za zdravljenje potrebovali več časa. Kadar ste bolni, je najbolje, da ostanete doma, počivate in pijete veliko tekočine. Izčrpanosti zaradi bolezni ne morete premagati s kavo. Kofein namreč organizem še dodatno dehidrira in lahko trajanje bolezni podaljša tudi za nekaj dni.

Jemanje antibiotikov na lastno pest

Mnogi v svojih omaricah z zdravili hranijo antibiotike, ki jim jih je nekoč predpisal zdravnik. Ko jih ujame prehlad ali gripa, brez pomislekov posežejo po njih. To pa je popoln nesmisel, saj antibiotiki ne zdravijo virusnih, pač pa bakterijske okužbe in jih nikoli ne bi smeli jemati na lastno pest.

Ignoriranje navodil za uporabo razpršil za nos

Ta so odlična rešitev pri zamašenem nosu, pomagajo pa le za kratek čas. Zamašen nos je posledica nabreklih krvnih žil v nosu, ki otežujejo dihanje. Razpršila za nos oteklino res zmanjšajo, če pa jih uporabljate več kot tri dni, izzovejo nasproten učinek, saj povzročijo vnetja krvnih žil, ki zato  ponovno nabreknejo, dihanje pa je še bolj oteženo.

Deli s prijatelji