PREVENTIVA

Kaj najbolj vpliva 
na visok pritisk

Objavljeno 03. september 2012 11.02 | Posodobljeno 01. september 2012 23.44 | Piše: R. N.

Prevelika telesna teža, premajhna fizična aktivnost, preveč alkohola in premalo zelenjave so zanesljivo poti do bolezni, ki ubija.

Sto odraslih, ki so predebeli, se premalo gibljejo, popijejo veliko alkohola in pojedo malo zelenjave, bo imelo prej ali slej težave zaradi visokega pritiska. Od druge skupine sto odraslih, ki imajo drugačen življenjski slog in niso debeli, bo imel visok pritisk le vsak tretji.

Vsaka četrta smrt

To so izsledki finske raziskave, s katero so pred dnevi seznanili udeležence evropskega združenja kardiologov v Münchnu. Nič novega, bi lahko rekli, saj so podobno ugotovili že mnogi raziskovalci pred tem. Za visok pritisk je znano, da povzroča bolezni srca in ožilja, srčno ali možgansko kap in je vzrok za vsako četrto smrt v Evropi. Samo pri nas imata eno izmed oblik hipertenzije približno dve petini ljudi.

Telesna teža, fizična aktivnost, uživanje alkohola in količina zaužite zelenjave so štirje dejavniki, ki po mnenju finskih strokovnjakov najbolj vplivajo na zvišanje pritiska. Zdravstveno stanje več kot 20.000 odraslih Fincev so spremljali 16 let in natančno ugotavljali, kakšen je njihov

Sedenje, čezmerna teža, nezmerno pitje alkohola in nezdrava prehrana zanesljivo vodijo k bolezni. 

način življenja. Kaj pa kajenje, ki je na mnogih lestvicah uvrščeno med poglavitne krivce za visok pritisk? V tej študiji so vsi omenjeni dejavniki tveganja pred kajenjem, ki pa vsekakor škodi srcu, ožilju in možganom, pravijo finski raziskovalci.

Samo en kozarček

»Naša raziskava je bila usmerjena k preprečevanju hipertenzije, zato smo se osredotočili na ljudi, ki na začetku niso imeli težav z visokim pritiskom. Vsekakor pa lahko tisti, ki imajo tovrstne težave, najprej poskusijo spremeniti svoj način življenja, šele potem naj začnejo jemati zdravila, ki pritisk znižujejo. Če bo to sploh še potrebno,« je povedal Pekka Jousilahti s finskega nacionalnega inštituta za zdravje, ki je vodil raziskavo.

Raziskava je pokazala, da vsak izmed štirih dejavnikov prispeva približno 15 odstotkov k nastanku te razširjene bolezni, njihovi učinki pa se seštevajo oziroma odštevajo, če na primer kdo zmanjša telesno težo ali se odpove pretiranemu uživanju alkohola. In kaj v tem primeru pomeni pretirano uživanje? Vse, kar je več kot 50 gramov alkohola na teden. Za tiste, ki pijete vino, je odgovor preprost: popijete ga lahko dobrega pol litra na teden oziroma vsak dan po en kozarček.

Pod 130/85

Idealni krvni pritisk odraslega človeka naj bi bil pod 120/80 milimetrov živega srebra (mm Hg), vendar se v zadnjih letih to nekoliko spreminja. Zdaj za normalen pritisk v Evropi velja tisti pod 130/85 mm Hg, višji povzroča okvare v ožilju.

Deli s prijatelji