INSEKTI

Kaj, če ugrizne klop?

Objavljeno 13. junij 2013 21.10 | Posodobljeno 13. junij 2013 21.12 | Piše: M. F.

Ker velja, da je bolje preprečiti kot zdraviti, se pred izletom v naravo vedno zaščitite pred mrčesom.

Pred sprehodom v naravi poskrbite, da boste varni pred insekti.

Poletje je poleg vsega lepega, kar prinaša, tudi čas, ko na nas prežijo taki in drugačni insekti, mrčes ... Poglejte si, kako se pred njimi obvarovati, da bi bili v naravi kar najbolj varni, in kaj storiti, če zaščita ni bila uspešna.

Klopi

Sezona lepega vremena pomeni tudi sezono klopov. Ti so lahko okuženi z bakterijo Borrelia burgdorferi, ki izzove težko nevrološko obolenje, ali pa lahko prenašajo klopni meningitis. In medtem ko se je proti meningitisu mogoče zaščititi s cepljenjem, proti prvi nadlogi ni cepiva, zato je pomembno, da se pred sprehodom v naravi vedno zaščitite s primernimi oblačili: ta naj bodo dolga in svetla, da boste na njih lahko hitro opazili živalice. Obvezna je tudi uporaba repelentov.  Po vrnitvi preglejte telo, in če se je klop kljub vsemu prijel, ga previdno izvlecite. Najbolje s pinceto. Pri preprečevanju okužbe je namreč treba klopa odstraniti v 48 urah. Mesto ugriza opazujte še najmanj dva tedna. Res je, da vsak klop ni okužen, a če se kjer koli na telesu pojavi kožna sprememba, takoj obiščite zdravnika.

Ose, čebele, sršeni

Kako se telo odzove na pik ose, čebele ali sršena, je odvisno od vsakega posameznika. Pri nekaterih gre zgolj za kožne spremembe, pri drugih za boleče otekline, pri alergičnih na pik pa pride do nevarne reakcije, ki lahko ogrozi tudi življenje.

Če gre zgolj za bolečino ali oteklino, na prizadeto mesto položite hladen obkladek, ki deluje kot lokalni anestetik in bo preprečil širjenje neprijetnega občutka. Mesto vboda lahko negujete tudi z različnimi mazili, ki so na voljo v lekarni. Še pomoč iz domače lekarne: nanje položite rezino čebule.

Pri težjih oblikah, torej ob alergijskih reakcijah, ki lahko privedejo do zadušitve, se je treba zavedati, da je panika odveč, saj do usodnih posledic ne pride takoj, vsekakor pa je treba kar najhitreje poiskati zdravniško pomoč.

Komarji

Piki komarjev običajno ne predstavljajo večje težave. V našem podnebju ti insekti ne prenašajo malarije. Posledice njihovih ugrizov so sicer srbeče in neprijetne, zato je potrebna predvsem preventiva: ob večerih se ne zadržujte v bližini voda, jezer in kanalov. V njih se namreč komarji razmnožujejo. Ne uporabljajte močnih parfumov in vpadljivih barv, saj prav te privlačijo insekte, najbolj čebele in ose. Zaščitite se z repelenti, če pa so vas mali krvosesi vseeno napadli, na mesta pikov položite mešanico jedilne sode in vode ali ublažite srbečico s kisom.

Deli s prijatelji