JOGA

Joga za vsakogar: primeljimo čvrsto zadnjico

Objavljeno 30. maj 2016 12.50 | Posodobljeno 26. maj 2016 19.00 | Piše: Tadeja Rajer
Ključne besede: joga za vsakogar

Z mletjem krepimo trebušne mišice pa tudi zadnjico. Vajo naj izvajajo tisti, ki imajo slabo prebavo in jih zebe, saj z mletjem ogrejemo telo.

Položaj 1: Sedemo z iztegnjenimi nogami in rokami. Foto: Dejan Javornik

Z jogijskimi vajami ne krepimo le telesa, temveč tudi duha. Mletje je eno izmed položajev, pri katerih lahko izkusimo, da ne aktiviramo le trebušnih mišic, ampak delujemo tudi globlje, saj se po nekaj krogih telo, ki je bilo morda pred tem hladno, močno ogreje. Jogijski položaji delujejo tudi na energetske centre, ki jih v jogi imenujemo čakre, in odpravljajo potencialne blokade ali neravnovesja v njihovem delovanju ali delovanju organov, ki so v bližini. Pri mletju aktiviramo energetski center v področju solarnega pleksusa. Tako poleg fizične krepitve telesa z mletjem prebujamo svojo notranjo moč, kar lahko občutimo ob redni vadbi. Priporoča se, da izvajajo mletje ljudje, ki jih pogosto zebe ali imajo slabo prebavo, saj okrepi prebavni ogenj, pospeši prekrvavitev in ogreje telo. Z redno vadbo se okrepijo trebušne mišice in se uredi prebava. Poveča se gibljivost kolkov, dodatno pa se tudi krepijo stegenske mišice. Ker hkrati masiramo zadnjične mišice, je dolgoročna posledica čvrsta, napeta in lepo oblikovana zadnjica, da o trebuhu sploh ne govorimo. In kaj je lepšega, kot da smo fit za poletje. Z jogo ne le zunaj, temveč tudi notri.

Izvedba

1. položaj: Sedemo na tla, iztegnemo noge v kolenih in vzravnamo hrbet. Roke predročimo v višini ramen in prepletemo prste. Pogled je usmerjen na prste na rokah. Občutimo celotno telo, pozornost pa prenesemo na trebušne mišice in dihanje.

2. položaj: Aktiviramo trebušne mišice in začnemo krožiti z zgornjim delom telesa, tako da se ob izdihu sklonimo naprej, gib izhaja iz kolkov.

3. položaj: Iz predklona krožimo od desne strani proti levi, hrbet je čim bolj vzravnan. Pogled je ves čas usmerjen v roke.

4. Položaj: Ob vdihu se nagnemo nazaj in krožimo od leve proti desni, roke so še vedno iztegnjene, s pogledom pa ves čas spremljamo dlani.

Korake od 1 do 4 ponavljamo do 10-krat v isti smeri kroženja, torej od desne proti levi, nato ponovimo 10-krat še v nasprotno smer – od leve proti desni. Ko končamo, se vrnemo v začetni položaj 1. Sprostimo se v položaju za sproščanje: ležemo na hrbet, z rokami rahlo odmaknjenimi od telesa, noge razmaknemo, stopala so obrnjena navzven, lahko pa ostanemo v sedečem položaju, pokrčimo noge, primaknemo stopala bližje zadnjici, objamemo kolena, sklonimo glavo h kolenom in sprostimo trebušne mišice.

Splošna pazljivost: Izvajanje se odsvetuje med nosečnostjo, pri težavah v trebušnem delu – npr. po operacijah, pri išiasu, herniji diska oziroma težavah z medvretenčnimi ploščicami. Ob morebitnih težavah v rokah ali ramenih položimo prekrižane roke na telo, tako da se desna dlan dotakne levega ramena, leva pa desnega.

Tukaj si lahko ogledate že predstavljene vaje v sklopu Joga za vsakogar.image





 

Deli s prijatelji