JOGA

Joga za vsakogar: pozdrav soncu in poletju

Objavljeno 19. junij 2016 10.30 | Posodobljeno 19. junij 2016 10.30 | Piše: Tadeja Rajer

Zaporedje položajev, v jogi imenovano pozdrav soncu ali surya namaskar, ima energetski učinek: ker poživlja telo, ga je priporočljivo izvajati zjutraj.

1. položaj: Vzravnana stoja, dlani sklenjene. Foto: Dejan Javornik

Različica, ki jo opisujemo, je primerna za vse, saj gre za delni pozdrav, a bomo ne glede na to občutili koristi.

Sonce je največja in najsvetlejša stvar v našem Sončevem sistemu, je simbol svetlobe, čistosti in aktivnosti. Brez sonca ne bi bilo življenja na Zemlji. Zato ne preseneča, da ima zaporedje položajev, v jogi imenovano pozdrav soncu ali surya namaskar, energetski učinek. Poživlja celotno telo, zato se priporoča izvajanje zjutraj, da se popolnoma prebudimo. Skodelica kave bo ob rednem izvajanju hitro odveč. Pred izvedbo je dobro, da ogrejemo telo z nekaterimi pripravljalnimi položaji, kot so kroženje v vratu, mačka in vožnja kolesa. Predstavljena različica je primerna za vsakogar, saj gre samo za delni pozdrav. Kljub preprostejši izvedbi pa lahko občutimo nekatere koristne učinke izvajanja pozdrava soncu – povečanje telesne pripravljenosti in zbranosti ter čustveno ravnovesje.

Na vadbi joge v živo se pogosto zgodi, da začnemo vadbo v slabem vremenu, po nekaj izvedbah pozdrava soncu pa sonce čudežno posije. Samo naključje? Morda, vendar osebno v naključja že dolgo več ne verjamem. Kadar pa nam ga kljub vsemu ne uspe priklicati, obudimo zavedanje, da sonce vedno sije in da ga samo ne vidimo, ker so ga trenutno prekrili oblaki. In z vsako vadbo je oblakov vse manj. Z izvajanjem pozdrava soncu si tako pričaramo sončne, vesele in zdrave dni. Tokrat kot uvod v dolgo, vroče poletje, da sijemo in širimo sonce, ne glede na vreme ali okoliščine.

Izvedba

1. položaj: Stojimo v vzravnanem položaju, kjer so noge rahlo razmaknjene, dlani sklenemo v višini prsi.

2. položaj: Ob vdihu dvignemo roke nad glavo, dlani obrnemo naprej in pogledamo navzgor proti dlanem oziroma soncu.

3. položaj: Ob izdihu se sklonimo naprej v predklon, dlani ali prste na rokah položimo na tla oziroma kolikor zmoremo nizko. Noge so iztegnjene v kolenih, če čutimo preveliko napetost, lahko kolena pokrčimo.

4. položaj: Ob vdihu dvignemo glavo in trup ter pogledamo navzgor, proti soncu. Ob izdihu se vrnemo v predklon – položaj 3.

5. položaj: Ob vdihu aktiviramo trebušne mišice in noge, dvignemo roke in zavzamemo položaj 2, nato pa ob izdihu sklenemo dlani in se vrnemo v začetni položaj 1.

Opisani položaji predstavljajo eno ponovitev. Delni pozdrav soncu lahko ponovimo večkrat – na primer vsaj dvakrat, lahko pa tudi 12-krat. Ljudje z visokim krvnim tlakom, vrtoglavico ali težavami v hrbtu naj pozdrava soncu ne izvajajo oziroma se o primernosti izvedbe posvetujejo z učiteljem joge. Če ste imeli v preteklosti težave s hrbtenico, se sklonite naprej najdlje do višine kolkov, lahko pa tudi manj. Predklon (položaj 3 in 4) je mogoče izvesti tudi ob steni ali pri izvajanju na prostem ob kateri drugi opori – na primer drevesu, kjer se dlani dotaknejo opore v višini trupa.

Deli s prijatelji