GIBANJE

Joga za vsakogar: Božanski ples

Objavljeno 04. marec 2017 18.00 | Posodobljeno 04. marec 2017 18.00 | Piše: Tadeja Rajer

Asana, ki jo izvajamo danes, krepi mišice nog, stopal, kolčnih mišic ter hrbta, odpira se prsni koš. Dobro jo je izvesti po napornem in stresnem dnevu, saj usklajuje delovanje živčnega sistema, obenem pa izboljšuje ravnotežje in veča zbranost.

Položaj 1 – Stojimo vzravnano v položaju gore. Foto: Dejan Javornik

Vsaka vrste vadbe, bodisi v živo z inštruktorjem bodisi od doma, ima prednosti in slabosti. Ena od prednosti vadbe na daljavo je, da jo lahko izvajamo doma oziroma kjer koli tedaj smo. Prav pa ne pride samo vadečim, temveč tudi učiteljem, ki lahko prenašajo znanje od tam, kjer so trenutno.

In ko smo ravno na obisku v Indiji, deželi, od koder joga izvira, bi bil verjetno greh, če na »domačih« tleh ne bi predstavili in izvedli asane, ki so jo poimenovali plešoči Šiva ali v sanskrtu Nataraj. Povsem upravičeno bi ji lahko rekli tudi božanski ali kraljevski ples, v živalskem svetu pa je najbolj ustrezno ime zanjo labod.

Se sprašujete, kakšne so koristi oziroma kakšni so razlogi za vadbo božanskega plesa? Na telesu lahko opazimo ojačane mišice nog, stopal, kolčnih mišic ter hrbta. Sočasno se sprednje stegenske in kolčne mišice iztezajo, prav tako pa se odpira prsni koš, kar vedno prija po intenzivni fitnes vadbi, kot tudi na primer po smučanju. Dobro jo je izvesti po napornem in stresnem dnevu, saj usklajuje delovanje živčnega sistema, z vadbo pa lahko izboljšamo tudi ravnotežje in povečamo zbranost. Izvajanje se zato priporoča osebam, ki nimajo dobrega ravnotežja oziroma ga želijo pridobiti. Ker povečuje koncentracijo, je v današnjem času to primeren ples za vsakogar. In kaj je lepšega, kot ko joga postane ples ali še bolje – ko postanemo ples. Ko ni pomembno, kdo pleše, temveč to, da se pleše. Zato hitro, še ta trenutek, na ples!

Izvedba

1. položaj: Začnemo v stoječem položaju, kjer so noge razmaknjene v širini bokov. Poiščemo točko, ki je nepomična nekje v višini oči, in usmerimo pozornost nanjo. Prenesemo težo na desno nogo in smo pozorni na ravnotežje.

2. položaj a: Ob vdihu pokrčimo levo koleno, ki ostane ob desnem kolenu, dvignemo stopalo od tal in se z levo roko primemo za prste na levi nogi, hkrati dvignemo desno roko navzgor. Občutimo iztezanje leve stegenske mišice in vzravnan hrbet. Ob izdihu se vrnemo nazaj v izhodiščni položaj 1.

2. položaj b (bolj izkušeni): Ob izdihu se spustimo iz položaja 2a z dvignjeno roko in trupom naprej, skrčeno nogo oziroma koleno pa povzdignemo navzgor. Najbolj izkušeni lahko povzdignejo navzgor tudi trup. Ob vdihu se vrnemo nazaj v položaj 2a, nato pa ob izdihu v začetni položaj 1.

V položaju 2a ali 2b se zadržimo nekaj naravnih vdihov in izdihov, na primer od 5 do 10. Nato ponovimo korake od 1 do 2 še z drugo nogo. Noge izmenjamo na vsako stran vsaj dvakrat ali, še bolje, trikrat.

Opozorilo: Vaje naj ne izvajajo osebe z akutnimi težavami v kolenih. Prav tako prenehamo izvajanje, če čutimo akutno bolečino oziroma napetost v kolenih ali hrbtenici.

Deli s prijatelji