JOGA

Joga za vsakogar: Bojevnik utrjuje noge

Objavljeno 24. julij 2016 12.00 | Posodobljeno 24. julij 2016 12.00 | Piše: Tadeja Rajer

Jogo vadimo tudi poleti, tudi v vaši najljubši prilogi Na zdravje! Tokratni položaj krepi noge: močne so osnova za ravnotežje in stabilnost, fizično in čustveno.

Položaj 1 – Razmaknemo noge, zadnje stopalo obrnemo rahlo navzven. Foto: Dejan Javornik.

Poletje je tukaj in ni se nam treba več bojevati s šolo, dopustom ali preveliko težo. Zdaj je, kar je. Redna joga v studiih se nadaljuje z novim šolskim letom, dobra novica pa je, da nadaljujemo poletno jogo za vsakogar: da ohranimo zdrav duh v zdravem telesu. Poleti je to dosti lažje. Če še niste začeli, je še čas, da se pridružite, nič še ni izgubljeno. S položajem bojevnika bomo ohranili vitke in krepke noge. Te so osnova za ravnotežje in stabilnost, fizično in čustveno. Ko so noge stabilne, se lahko zgornji del telesa popolnoma sprosti in uživa v moči, ki jo začutimo med rokami. Če dodamo izvajanju še zavedanje, je takšna moč nepremagljiva, smo mirovni bojevnik, bojevnik luči, zmagovalec brez orožja. Ker je položaj zahtevnejši za samostojno izvajanje, priporočamo, da pred izvedbo ogrejemo noge – na primer z vožnjo kolesa, kolke in dimlje pa pripravimo na odpiranje s položajem metulja.

Izvedba

1. položaj: Iz položaja gore, ki smo ga opisali prejšnjič, naredimo razkorak, tako da stopimo z levo nogo nazaj. Stopali sta razmaknjeni približno za dolžino odročenih rok oziroma kolikor dopušča telo. Prednje, desno stopalo ostane obrnjeno naprej (90 stopinj), levo, zadnje, pa navzven obrnemo tako, da tvorimo s stopalom desne noge kot približno 60 stopinj. Leva noga je iztegnjena, če pa imamo težave s koleni, lahko koleno pokrčimo. Težo prenesemo na zunanjost levega stopala in levo peto. Kolki, trup in zgornji del telesa so obrnjeni naprej v smeri desne noge, hrbtenica je vzravnana. Sprostimo ramena, roke so ob telesu.

2. položaj A: Ob vdihu položimo roke v pas, pokrčimo desno koleno in se s kolki spustimo nižje, vse dokler ni desno koleno za ali nad desno peto. Hrbtenica je vzravnana, pozorni smo, da se s trupom ne nagnemo naprej, težo pa zavestno prenesemo večinoma na zadnjo peto. Ob izdihu se vrnemo v začetni položaj 1.

2. položaj B: Bolj izkušeni ob vdihu sočasno s pokrčenim kolenom dvignite roki, ki ju lahko sklenete ali pa razmaknete v širini ramen.

Položaja 1 in 2 lahko izmenjujemo ob naravnem dihanju vsaj trikrat, če smo bolj izkušeni, pa tudi večkrat, nato pa ponovimo še z drugo nogo – leva noga ostane spredaj, z desno pa stopimo nazaj.

Opozorilo: Bojevnika naj ne izvajajo ljudje s težavami v kolenih, prav tako se odsvetuje samostojna vadba tistim s težavami v hrbtenici. Pri povišanem krvnem tlaku izvajamo samo položaj 2a, ne pa tudi položaja 2b. Če imamo težave z ravnotežjem, si lahko pri izvedbi položaja pomagamo tako, da se z zadnjim stopalom naslonimo na steno.

Tu si lahko pogledate vse vaje iz sklopa člankov Joga za vsakogar!  

 

Deli s prijatelji