JOGA

Joga za vsakogar: bočno sklanjanje za prožen hrbet

Objavljeno 31. julij 2016 19.00 | Posodobljeno 31. julij 2016 19.00 | Piše: Tadeja Rajer
Ključne besede: joga za vsakogar

Z rednim izvajanjem položaja, ki ga opisujemo tokrat, preprečujemo stransko ukrivljenost ali skoliozo in okrogel hrbet. Čeprav bočno sklanjanje na prvi pogled nima nič opraviti s prebavo, jo pospeši, zato ob rednem izvajanju odpravlja težave z zaprtjem.

Položaj 1: Stojimo vzravnano, noge so razmaknjene. Foto: Dejan Javornik

Vadba bočnega sklanjanja je izjemno koristna, saj preteguje stranski del trupa in povečuje prožnost hrbtenice. Z rednim izvajanjem se preprečita stranska ukrivljenost ali skolioza in okrogel hrbet. Krepijo in hkrati raztezajo se stranske mišice trebuha in hrbta. Pri sklanjanju se poglobi dihanje, sočasno pa pride z raztezanjem vstran več zraka v stranski del pljuč. Krepijo in iztezajo se noge, odpira se predel okoli kolkov. Če povežemo dihanje z gibanjem trupa, se usklajuje tudi delovanje živčnega sistema. In kar je najbistveneje: ni pomembno, da zavzamemo položaj v popolnosti, temveč kako, s kakšnim zavedanjem in intenzivnostjo ga izvedemo. Tudi če se lahko nagnemo samo rahlo vstran, a namenimo trenutku izvajanja vso pozornost, ima takšna vaja večji učinek, kot če bi dosegli končni položaj, misli pa bi pri tem že tavale in bi razmišljali, kaj bomo delali na primer konec tedna.

Čeprav bočno sklanjanje na prvi pogled nima nič opraviti s prebavo, pa jo na nevidnih energetskih ravneh pospeši, zato ob rednem izvajanju odpravlja težave z zaprtjem. Da o lepotnih učinkih in naravnem mladostnem videzu, ki je stranski učinek redne in pozorne vadbe, sploh ne govorimo.

Izvedba

1. položaj: Stojimo vzravnano, noge so razmaknjene, približno v liniji z zapestij, če bi roke odročili, za začetnike pa vsaj v malo večjem razkoraku kot v širini bokov. Stegenske mišice so aktivne. Globoko vdihnemo.

2. položaj: Ob izdihu se sklonimo v desno, pri čemer se nagibamo samo vstran, kot bi se sklanjali med dvema stenama, tako da z desno roko drsimo po desni nogi navzdol, dokler lahko seže. Pri tem so noge v kolenih iztegnjene, stegenske mišice ali kvadricepsi pa aktivni. Z levo dlanjo drsimo po levi strani trupa in dvigujemo levi komolec proti levi pazduhi. Ob vdihu se vrnemo v začetni položaj.

3. položaj: Ob izdihu se sklonimo v levo stran, drsimo z levo dlanjo proti gležnju oziroma dokler seže roka, če so noge v kolenih iztegnjene in trup nagnjen samo vstran (ne naprej ali nazaj). Desna roka se s komolcem sočasno dviguje proti desni pazduhi. Hrbet in glava sta v ravni liniji. Ob vdihu se vzravnamo in vrnemo v položaj 1.

Položaje 1 do 3 ponovimo ob naravnem dihanju vsaj trikrat, lahko pa tudi večkrat. Bolj izkušeni se lahko dotaknejo s spodnjo dlanjo gležnja, a le če ostanejo noge iztegnjene in se ne sklanjajo samo vstran, ne pa naprej. Zgornja dlan se v idealnem položaju približa pazduhi, pogled pa usmeri proti zgornjemu komolcu.

Opozorilo: Vajo izvajamo previdno, če smo imeli v preteklosti poškodovana kolena. Da preprečimo poškodbo kolen, so stegenske mišice (kvadricepsi) aktivne, kolena pa rahlo pokrčena in usmerjena blago navzven v smeri stopal oziroma palcev na nogi. Izvajanje se odsvetuje ljudem z nadomestnim kolkom. Ob morebitni herniji diska, akutnih težavah v hrbtenici ali kolenih položaja ne izvajamo.

Deli s prijatelji