RAZGIBAVANJE

Joga za vsakogar

Objavljeno 21. april 2016 19.00 | Posodobljeno 21. april 2016 19.00 | Piše: Tadeja Rajer

Joga ni navadna telovadba: z izvajanjem asan usklajujemo telo, um in duha.

1. Začetni položaj. Foto: Dejan Javornik

Pomlad ni le čas prebujanja narave, temveč tudi telesa, ki kar samo kliče po dejavnostih. Preden nastopi poletje, je ravno še dovolj časa, da oblikujemo telo. Obstajajo številne tehnike, najboljše pa so tiste, ki ne vplivajo samo na telo, temveč na celoto. Mednje spada tudi joga: z izvajanjem jogijskih položajev ali asan, kakor jih imenujemo v sanskrtu, starodavnem indijskem jeziku, usklajujemo telo, um in duha.

Prva vaja

Sproščanje vratu ali kroženje vratu

Preprosto, a izjemno učinkovito jogijsko vajo lahko izvaja vsak, še posebno pa se priporoča izvajanje ljudem, ki veliko časa preživijo pred računalnikom, imajo občasne težave v vratu ali vratnem delu hrbtenice oziroma nagnjenost k zadrževanju napetosti v vratu ali ramenih. Sprošča vratne mišice, ramenski obroč in grlo. S počasnim in umirjenim dihanjem pa hkrati umirimo ter zmanjšamo napetost celotnega telesa

Izvedba

1. Začetni položaj: sedemo v udoben položaj, s prekrižanimi nogami, oči so lahko odprte ali zaprte, z zaprtimi poglobimo zavedanje
telesa. Pod zadnjico lahko podložimo odejo, blazino ali vzglavnik. Če nog ne moremo prekrižati, se usedemo tako,
da imamo noge v kolenih iztegnjene (položaj palice ali dandasana), ali z nogami, pokrčenimi v kolenih v širini podlage, lahko
se opremo na roke. Če nam sedeč položaj ne odgovarja, se uležimo in odročimo roke v višini ramen z dlanmi, obrnjenimi
navzdol. Ko se namestimo v udoben položaj, vdihnemo.
2. Z izdihom obrnemo glavo na desno, brada je vzporedna s tlemi, ob vdihu jo vrnemo na sredino, v začetni položaj.
3. Z naslednjim izdihom obrnemo glavo na levo stran, ob vdihu jo zopet vrnemo na sredino.
4. Ob izdihu nagnemo glavo nazaj, prednji del vratu se izteza in pogledamo navzgor, ob vdihu jo vrnemo v začetni položaj.
5. Z naslednjim izdihom glavo sklonimo, tako da se brada dotakne prsnice oziroma nakažemo dotik, ob vdihu jo vrnemo v
začetni položaj.
Korake od 1 do 5 ponovimo še vsaj od trikrat do šestkrat. Uskladimo dihanje z gibanjem in z vsakim izdihom dodatno
sprostimo vratni predel. Po izvedbi osnovne različice lahko izvedemo še kroženje z glavo – izmenično pet ponovitev v vsako
smer. Če imamo vrtoglavico, krožimo samo polkrožno, od enega do drugega ramena.

Joga je starodavna znanost in umetnost. Nihče pravzaprav ne ve točno, kdaj je nastala, legende pravijo, da obstaja, odkar obstaja svet. Prvi so jo opisali rišiji, modreci z ozemlja današnje Indije. Skozi dolgo obdobje, ocenjujejo da že kar 5000 let, je stopilo na pot joge veliko modrecev. Vsak izmed njih je pustil svoj odtis, ki mu lahko sledimo oziroma pustimo svojega.

Dobrodejne lastnosti vadbe lahko izkoriščamo še danes. Še posebno, ker novodoben način življenja prinaša s sabo številne posledice. Vse bolj nezadovoljni postajamo, vse več je zaskrbljenosti, žalostnih pogledov, ukrivljenih hrbtenic, težav z lenim črevesjem, nenehnimi glavoboli, nespečnostjo in drugimi težavami, za katere porabimo goro zdravil. Joga nam omogoča, da to spremenimo, tako da začnemo pri samem sebi, zdaj. Zato znova obujamo starodavno vedenje, ki ponuja več kot samo oblikovanje telesa, saj joga ni navadna telovadba. Čeprav so na prvi pogled nekateri položaji preprosti, usklajujejo tudi delovanje notranjih organov, harmonizirajo čustva, vplivajo na hormonsko ravnovesje in raven energije. Z redno vadbo se obnovimo in sprostimo. Ker smo bolj sproščeni, se zmanjša stres oziroma občutljivost nanj, zato se poveča storilnost. Vadba deluje preventivno ali pa podpre postopek zdravljenja.

Splošni napotki

Pri vsaki izvedbi položaja moramo najprej občutiti svoje telo. Pomembno je, da v njem ne čutimo bolečine ali nevzdržne napetosti. Prvo pravilo vadbe je namreč nenasilje, zato vse položaje izvajamo nežno, z ljubeznijo do svojega telesa. Po potrebi položaj prilagodimo trenutnim zmožnostim.

Najbolje je, da si za vadbo pripravimo podlago in izberemo miren kotiček, oblečemo udobna oblačila, ki omogočajo svobodno gibanje. Pred izvajanjem položajev vsaj nekaj ur ne uživajmo hrane, zato je priporočljivo izvajati jogo zjutraj pred zajtrkom ali popoldne pred večerjo.

Položaje izvajamo skladno z dihanjem – uskladimo gibanje z dihanjem, kar pomeni, da kolikor časa traja dih, toliko časa traja tudi gibanje. 

Zdaj lahko z nami vadite osnovne jogijske položaje, ki so primerni za vsakogar, kar doma. S tem se pridružujemo reku, da velja malo prakse več kot tona teorije. Vsak teden bomo podrobno, v besedi in fotografiji, predstavili en položaj.

Upam, da vam jih bo uspelo vpeljati v vsakodnevno življenje. Prav tako, da boste našli način, da upočasnite, se sprostite in se spoznate, ter nato živite življenje iz tega spoznanja – ker samo to ste, kar ste. In to je vse, za kar pravzaprav gre pri jogi. Pa prijetno, uspešno in zabavno vadbo!


 

Deli s prijatelji