ZDRAVA ONA

Jetra: tudi laži jim škodijo

Objavljeno 03. maj 2014 18.00 | Posodobljeno 03. maj 2014 18.00 | Piše: Katja Cah

Poskusimo se ne obremenjevati s stvarmi in ljudmi, ki jih ne moremo spremeniti.

Poskusimo se ne obremenjevati s stvarmi in ljudmi, ki jih ne moremo spremeniti.

Naše počutje in zdravje sta pogosto povezani s točno določenim delom telesa. Joj, kako mi gre na jetra, rečemo včasih, ko nas kdo ali kaj vrže iz tira. Jetrom, najprizadevnejšemu čistilcu krvi in s tem celotnega organizma, zares najbolj škodimo, kadar nas razžirajo jeza, zavist, žalost in podobna rušilna čustva.

Poraja se vprašanje, ali imajo ljudje, ki vedno pokajo od radosti in ljubezni do vsega živega in mrtvega, manj težav s tem ključnim čistilnim delom prebavnega sistema. Ne nujno. Vedno sončno in šaljivo naravnana oseba je navznoter lahko tempirana bomba, ki jo prižiga kopičenje strupov. Prej ali slej eksplodira v obliki kožnih in drugih vnetij, slabe krvi, hudega predmenstrualnega sindroma, slabega prenašanja menopavze, utrujenosti, čezmerne teže ter bolezni srca in ožilja. V skrajnem primeru sledi okvara jeter. Njihovo slabo delovanje lahko preprečimo. Ne le s tem, da poskrbimo za dovolj sproščanja in iskrenega pomenkovanja v družbi prijetnih, iskrenih in nepovršinskih ljudi, temveč tudi s posebnim prehranskim režimom.

Po hrano k domačim kmetom

Stroge diete, ki radikalno spremenijo naše prehranjevanje, seveda niso priporočljive. Jetra zgledno razbremenimo že tako, da se odločimo vsaj teden dni uživati hrano z zelo malo soli, sladkorja in kruha oziroma izdelkov iz pšenice. Namesto njih jejmo več zelene, rdeče, oranžne in rumene zelenjave, svežih zelišč, krompirja, sadja, stročnic, jajca, riž, koruzo in morske ribe. Na jedilnik prav tako uvrstimo manj mesa, povsem pa se poskusimo izogniti tistemu, ki prihaja iz tovarn, saj ponavadi vsebuje obilo škodljivih snovi, kot so pesticidi, rastni hormoni in antibiotiki. Za predelavo naštetega se jetra precej namučijo. Če le imamo možnost, meso, mleko in jajca kupujmo pri preverjenem trgovcu oziroma neposredno pri kmetu, ki živalim omogoča gibanje in hranjenje s travo na prostem.

Škodljivi alkohol in umetne pijače

V časih, ko je večina ljudi prisiljena kupovati cenejšo, a mnogokrat neorgansko in nebiološko pridelano hrano, so jetra še toliko bolj na udaru. Kadar želimo glavni kemični tovarni našega telesa pomagati, da svoje delo opravlja vsaj približno tako, kot je treba, se prav tako izogibajmo pitju alkohola. Ta znanstveno dokazano uničuje celice v jetrih ter močno zakisa in izsušuje telo. Kadar si ob posebni priložnosti privoščimo kozarec rujnega, ne pozabimo ob tem popiti vsaj dvakrat toliko navadne vode ali nesladkanega blagega zeliščnega čaja. Zaradi slabe hidracije lahko namreč navidezno nedolžno »šilce za zdravje« povzroči zgostitev krvi in njen slabši pretok, in smo le še korak stran od razbolelih, bolezensko povečanih jeter. Ne pozabimo, da jim škodijo tudi vse tiste pijače, ki vsebujejo industrijske konzervanse in umetna sladila.

Previdno s protibolečinskimi tabletami

Vse, kar zaužijemo, gre skozi jetra, tudi če ne sodi v običajno prehrano, denimo zdravila. Jetrom nevarne so tudi nekatere tablete, ki jih lahko kupimo brez recepta, denimo protibolečinska in protiprehladna sredstva. Ta delujejo podobno kot umetno ustvarjeni prehranski dodatki, saj podirajo hormonsko ravnotežje in raven krvnega sladkorja. Dvakrat torej premislimo, preden sežemo po tableti takoj, ko nas že najmanjša bolečina spomni, da nečesa v življenju ne počnemo prav. Rajši pojdimo na svež zrak in se naužijmo vsega lepega, kar nam ponuja narava. 

Deli s prijatelji