MASTNO

Jeter ne uničuje le alkohol

Objavljeno 06. april 2012 14.20 | Posodobljeno 06. april 2012 14.21 | Piše: M. F.

Največkrat bolezni jeter povezujemo z alkoholom, a ta še zdaleč ni edini vzrok za poškodbe tega organa.

Pretiravanje z maščobami ima na jetra podoben učinek kot pretiravanje z alkoholom.

Tudi tistim, ki z alkoholom ne pretiravajo, lahko zaradi bolezni jeter grozi prezgodnja smrt. Poškodb tega organa spočetka ne spremljajo nobeni simptomi in jih je mogoče odkriti le s preiskavo krvi. Običajno gre za naključno odkritje ob iskanju vzrokov drugih zdravstvenih težav.

Usodne maščobe

»Dejavniki tveganja so povišan holesterol, visok krvni tlak in diabetes tipa 2, največkrat pa so  povezani z neprimerno hrano in posledično z debelostjo. Ob pretiranih količinah premastne in presladke hrane naše telo izgubi občutljivost za inzulin. Sladkor se zato ne razgrajuje v celicah, pač pa se v obliki maščobnega tkiva začne kopičiti na jetrih. Ko to doseže pet odstotkov teže tega organa, postane lahko tudi življenjsko nevarna,« je povedala dr. Ashley Brown, specialistka  za bolezni jeter v bolnišnici St. Mary’s v Londonu. »Razvijejo se podobna vnetja kot pri pretiravanju z alkoholom in kasneje lahko prerastejo v cirozo jeter,« opozarja dr. Brown.

Vsi vzroki niso znani

Pri nastajanju te bolezni je ključna genetika. Ni nujno, da bo vsaka debela oseba razvila bolezen, prav tako kot tudi ne, da se ne bo pojavila pri vitkih osebah. Tudi ti imajo namreč v telesu lahko visok delež maščobnega tkiva. Morda so po debelosti shujšali, mastne obloge pa so ostale nakopičene okoli vitalnih organov. »Obstaja tudi odstotek takih, ki nikoli niso bili predebeli, pa imajo kljub temu zamaščena jetra. Zakaj do tega prihaja, je za zdravnike še vedno skrivnost,« so zaskrbljeni strokovnjaki v omenjeni bolnišnici in dodajajo, da zgolj dieta ni zadosten ukrep za zmanjševanje maščob, potrebna je tudi telesna aktivnost.

 

Deli s prijatelji