ZAŠČITA

Jesenski plod, ki ščiti ožilje

Objavljeno 17. oktober 2013 16.20 | Posodobljeno 17. oktober 2013 16.21 | Piše: M. F.

Granatno jabolko odpravlja škodljive posledice uživanja premastne hrane.

Granatno jabolko že od nekdaj velja za simbol plodnosti in dolgega življenja.

Španski strokovnjaki so preizkušali, kako v granatnem jabolku prisotni polifenoli vplivajo na krvožilni sistem prašičev. Ta je namreč podoben človeškemu.

Živali so hranili z mastno hrano. Na njihovih organizmih so se kmalu pojavile predvidene škodljive posledice, zlasti na notranjih stenah žil, imenovanih endoteli. Ti uravnavajo krčenje in širjenje žil,  njihove poškodbe pa so prvi kazalnik nastajanja arterioskleroze. Krvne žile prašičev so bile torej manj elastične. Prav tako so živali proizvedle manj nitričnega oksida, plina, ki pomaga širiti žile.

Že dovajanje 200 mg polifenola z imenom punicalagins dnevno, s katerim je bogato granatno jabolko, je odpravilo niz poškodb na žilah, so pojasnili strokovnjaki na kongresu evropskega združenja kardiologov.

Dr. Lina Badimon s katalonskega inštituta za kardiovaskularno znanost je povedala: »Obogatite prehrano s polifenoli iz granatnega jabolka in preprečili boste poškodbe endotela, ki med drugim preprečuje kopičenje holesterola in tako zmanjšuje tveganje za pojav srčne kapi.«

Že prejšnje raziskave so opozorile na zdravstvene prednosti tega sadeža oziroma drobnih sočnih pečk, ki jih vsebuje. Dokazano je, da sok granatnega jabolka niža krvni tlak. Predvsem zato, ker učinkovito znižuje količino stresnih hormonov v telesu. Prav tako ob vsakodnevnem uživanju kar za tretjino poveča dotok krvi v srce.

Sicer pa je omenjeni jesenski plod že v starih civilizacijah veljal za simbol plodnosti in dolgega življenja. Sodobna znanost pa dokazuje, da je njegov sloves več kot upravičen.

Deli s prijatelji