(NE)ZDRAVO

Je pomfrit res tako grozen?

Objavljeno 07. oktober 2013 14.45 | Posodobljeno 07. oktober 2013 14.45 | Piše: S. I.

Kdor se prehranjuje uravnoteženo, si lahko brez skrbi privošči tudi kaj ocvrtega, še posebno če je hrana pripravljena v oljčnem ali sončničnem olju.

Ocvrti krompirček ni nujno slab za naše zdravje. Foto: Igor Bratož

Katere koli diete se že držite – Atkinsove, Ornisheve, Dukanove ali DASH –, vse imajo nekaj skupnega: izogibati se morate ocvrtemu krompirčku. Pomfri(t) – in druga ocvrta hrana – je splošno sprejet kot najbolj razvpit prehranski falot. Prav ta razvpitost je kriva za poskus, da bi pripravili bolj zdrav ocvrti krompirček, ki bi imel 30 odstotkov manj maščob in 40 odstotkov manj kalorij kakor povprečni v olju ocvrti krompir. Toda ali si ocvrta hrana res zasluži tako slab sloves? Ni nujno.

Je skrivnost v olju?

Dokazi, ki ocvrto hrano povezujejo z zdravstvenimi težavami, so – presenetljivo – različni. Medtem ko nekatere raziskave ocvrto hrano krivijo za debelost, srčni infarkt in diabetes, pa je nedavna dolgoročna raziskava, ki so jo na skoraj 41.000 Špancih izvedli raziskovalci Univerze v Madridu, pokazala, da tistim, ki zaužijejo največ ocvrte hrane, prav nič bolj ne grozijo srčna obolenja in prezgodnja smrt. Druga študija, v kateri so se ukvarjali s prehrano predebelih Italijank, je celo ugotovila, da ocvrta hrana dobro vpliva na sproščanje inzulina – če je seveda pripravljena v ekstra deviškem oljčnem olju.

Ena od možnih razlag za nasprotujoče si ugotovitve je ta, da so v raziskavah uporabljali različne vrste olja. Udeleženci študije v Španiji so krompirček cvrli pretežno v oljčnem in sončničnem olju. Najboljše rezultate so dosegli tisti, ki so uporabljali hladno stiskano oljčno olje. V raziskavah, ki kažejo na negativne učinke ocvrte hrane, pa so bila uporabljena olja, ki pri segrevanju razpadejo v bolj škodljive hidrogenirane maščobe. V nasprotju z ZDA, kjer ocvrta hrana zavzema velik del vsakodnevnih prehranjevalnih navad, v Španiji tovrstne jedi uživajo v sklopu neprimerno bolj zdrave sredozemske prehrane.

Pomembnih je več dejavnikov

Vrsta olja oziroma maščobe je le eden izmed dejavnikov, ki lahko vplivajo na zdravje. Drugi dejavniki so način cvrtja (v ponvi ali cvrtniku), kolikokrat je bilo olje že uporabljeno in koliko soli smo dodali hrani.

Učinki cvrenja na hrano so večplastni in vseh sploh še ne razumemo popolnoma, pri čemer se zastavlja vprašanje, ali je mogoče pripraviti zdrav pomfrit. V teoriji je to možno, a to bi zahtevalo nove raziskave, ki bi pokazale, kako različne vrste olj, metode cvrtja in drugi dejavniki vplivajo na zdravje. A dokler te raziskave niso opravljene, so vse trditve zgolj ugibanja.

Iz raziskav pa je jasno, da na zdravje vpliva celotna prehrana. Tudi najbolj zdrav ocvrt krompirček nam ne bo koristil, če v naši prehrani prevladuje predelana in hitra hrana. Po drugi strani pa nas tudi najbolj mastna hrana ne bo ubila, če jo bomo zaužili le občasno, sicer pa bomo jedli uravnoteženo. 

Deli s prijatelji