POLET

Je dobro počutje odvisno tudi od dobre prebave?

Objavljeno 15. september 2015 18.00 | Posodobljeno 15. september 2015 18.00 | Piše: Helena Okorn

Prebavo bi lahko opredelili kot izredno kompleksen naravni proces, v katerem naša prebavila spreminjajo zaužito hrano v življenjsko pomembne sestavine; nastajajo vitamini, minerali, maščobe, aminokisline in ogljikovi hidrati.

Žeja je prvo opozorilo telesa, da je dehidrirano.

Morda se nam to zdi samoumevno, a je z medicinskega stališča občudovanja vredno. Če se ta dogaja v bolj odročnih krajih, kjer je zelo vroče, lahko začnejo takšne težave ogrožati tudi naše življenje.

Od trenutka, ko pojemo grižljaj hrane ali popijemo požirek tekočine, do trenutka, ko odpadni produkti zapustijo naše telo, se dogaja marsikaj. Večinoma nas zanimata predvsem končni »točki«, saj smo pri njiju zavestno in aktivno udeleženi. Ostalo poteka v naših prebavilih po pravilih, neodvisnih od naše volje. Če se počutimo dobro, nas verjetno to dogajanje niti ne zanima. Če pa se soočamo z bolečinami v trebuhu, nas v predelu črevesja zvija, zbada, tišči in napenja ali pa se pojavlja driska oziroma smo zaprti, nas telo opozarja, da je nekaj narobe. Ne samo da so opisani znaki za nas boleči, velikokrat so tudi najmanj neprijetni za nas in našo okolico.
Kako izboljšati prebavo, katere so najpogostejše motnje in kako ukrepati ob zaprtju, preberite na strani Polet. image

Deli s prijatelji