ZDRAVA PREHRANA

Jabolko na recept

Objavljeno 05. avgust 2013 13.45 | Posodobljeno 05. avgust 2013 13.45 | Piše: S. I.

Ameriške pediatrične klinike so začele na inovativne načine spodbujati otroke, naj jedo bolj zdravo.

Sočno jabolko nam še kako koristi. Foto: Jože Suhadolnik/Delo

Newyorški bolnišnici sta se na zanimiv način lotili boja proti debelosti med otroki: namesto receptov za zdravila sta jim začeli izdajati recepte za sadje in zelenjavo. Pediatri iz Lincolnovega medicinskega centra in bolnišnice za otroke v Harlemu tiste, ki pridejo na pregled zaradi debelosti, pošljejo domov z receptom, ki predpisuje zaužitje enega dodatnega obroka sadja in zelenjave na dan. Štirimesečni pilotski program, imenovan Recept za sadje in zelenjavo, pacientom omogoča, da v zameno za recept dobijo kupone za nakup sadja in zelenjave na mestnih tržnicah in v dobro založenih trgovinah.

Bolezni odraslih pri otrocih

Čedalje več pediatrov zdravi bolezni, ki so do zdaj mučile le odrasle, zato so se nekatere ameriške bolnišnice osredinile na enega glavnih vzrokov za zdravstvene težave mladih – nezdravo prehrano – in začele iskati nove poti, kako spodbuditi otroke, naj jedo bolj uravnoteženo in se več gibljejo.

Na pediatrični kliniki Children's Healthcare v Atlanti v ameriški zvezni državi Georgia so začeli ukrepati, ko so bili leta 2010 objavljeni izsledki raziskave, ki je ugotovila, da je država po deležu predebelih otrok na drugem mestu v ZDA, pred njo je le še Misisipi. Več kot 40 odstotkov mladoletnih prebivalcev Georgie je namreč predebelih, kar pomeni, da okoli milijonu otrok v odraslih letih grozijo zdravstvene težave, kot so bolezni srca in ožilja, diabetes, visok pritisk in težave s sklepi.

Osebje klinike je tudi ugotovilo, da kar tri četrtine staršev debelosti svojih otrok ne jemlje kot težavo. »Pediatri so mi pošiljali otroke z diabetesom in s povišanim tlakom, ki so bili predebeli za operacijo,« pravi dr. Mark Wulkan, vodja kirurgije na atlantski pediatrični kliniki in ustanovitelj programa Health4Life, ki skrbi za 600 precej predebelih otrok; iz njega se je razvil projekt Strong4Life, ki se ukvarja z vsemi vidiki zdravega življenja.

Eden od Wulkanovih pacientov je bil že tako debel, da je imel resne težave z dihanjem med spanjem, zato mu je moral v sapnik kirurško vstaviti kanilo, s čimer mu je olajšal dihanje. »Veste, zakaj je sploh prišel k meni? Ker si je želel plavati. Fant že več let ne more plavati,« je povedal dr. Wulkan.

Pomembno je tudi okolje

V Seattlu, kjer je predebelih skoraj 30 odstotkov otrok, je mestna pediatrična klinika začela izdajati recepte za sadje in zelenjavo ter pripravljati delavnice na temo zdrave hrane. »Debelost dojemamo kot resno krizo, ki pa se ji lahko izognemo,« poudarja Paula Sword, direktorica seattelske klinike. »Je kompleksna bolezen, ki se je je treba lotiti multidisciplinarno – z zdravniki, nutricionisti, socialnimi delavci in trenerji.«

Toda zdrave prehranjevalne navade se lahko obnesejo le v okolju, ki to omogoča. V Clevelandu v Ohiu so zato skupaj s šolami pripravili program zdrave prehrane in se povezali z lokalnimi pridelovalci zelenjave, da bi otrokom olajšali dostop do svežih pridelkov.

Vloga bolnišnic se tako spreminja: zdaj se vedno bolj ukvarjajo tudi s preventivo. Ali bodo zaradi tega izgubile prav tiste paciente, zaradi katerih obstajajo? Dr. Toby Cosgrove, direktor clevelandske pediatrične klinike, ne misli tako: »Vedno bomo imeli bolnike, ki jih bomo zdravili. Razlika bo le v tem, da ne bodo trpeli zaradi bolezni, ki bi se jim lahko izognili z zdravim načinom življenja.« 

Deli s prijatelji