OPOZORILA

Izpuščaji, ki jih ne smete ignorirati

Objavljeno 07. september 2015 11.00 | Posodobljeno 07. september 2015 11.00 | Piše: M. F.

V večini primerov so izpuščaji res nedolžni, včasih pa jim vendarle gre nameniti več pozornosti.

O izvoru kožnega izpuščaja se je vsekakor dobro prepričati.

Ko se na vaši koži nenadoma pojavijo srbeče rdeče pikice, najbrž ne pomislite takoj, da bi obiskali zdravnika. Večinoma res ni razloga za preplah, so pa nekatere kožne spremembe vendarle takšne, da jih ne bi smeli spregledati. Poglejte, kdaj zahtevajo posebno pozornost.

Še drugi simptomi

»Zlasti kadar izpuščaje spremljajo še drugi simptomi,« opozarja dr. Daniela Kroshinsky, profesorica dermatologije na Harvardu. »Če se ob izpuščaju pojavlja splošno slabo počutje s povišano telesno temperaturo in glavobolom, pomoč poiščite pri splošnem zdravniku ali dermatologu, ki bosta prepoznala težavo in predpisala primerno zdravljenje.«

Izpuščaj je namreč lahko resno opozorilo: denimo znak avtoimunske bolezni, lajmske borelioze ali pa gre zgolj za pik žuželke oziroma posledico bližnjega srečanja s katero od dražečih rastlin. Vsekakor se je treba prepričati o njegovem izvoru, pravi tudi dr. Laura Ferris, profesorica dermatologije na univerzi Pittsburgh.

Kdaj bi morali ob izpuščaju poiskati zdravniško pomoč

 

  • Če izpuščaj spremljajo vročina ali bolečine in ta postaja vse večji ter izrazitejši, gre lahko za bakterijsko okužbo.
  • Če se na vaši koži nenadoma pojavi vijoličen izpuščaj, ki se hitro širi po telesu, gre morda za vaskulitis oziroma za vnetje krvnih žil. Oblik vaskulitisa je več, diagnozo pa po besedah dr. Kroshinskyjeve lahko ovrže ali potrdi ter predpiše primerno zdravljenje le zdravnik.
  • Vsak večji izpuščaj, ki se pojavi nenadoma in ga spremlja močno srbenje, lahko nakazuje alergijsko reakcijo. »Če se pojavi neposredno po zaužitju novega zdravila, gre lahko za reakcijo nanj. V tem primeru takoj poiščite nasvet zdravnika,« svetuje dr. Ferrisova.
  • Izpuščaj, ki je pekoč, izbočen in postaja mehurjast, prav tako zahteva takojšnjo pozornost zdravnika. Razen če niste bili v stiku s strupenim bršljanom, ki na koži izzove prav takšne simptome.
  • Vijolične lise, ki se pojavijo na dlaneh in stopalih, so lahko znak resne bakterijske okužbe srca, pravi dr. Kroshinskyjeva: »Koža je kot okno, ki hitro pokaže, kdaj v telesu nekaj ni tako, kot naj bi bilo, in njenih sporočil nikakor ne bi smeli spregledati.«
  • Če je vaš izpuščaj rdeč in v obliki kolobarja, ki je v sredini bel, gre najbrž za okužbo z lajmsko boreliozo. Ta ob nezdravljenju lahko privede do resnih zapletov. Oklevanje zato nikakor ni priporočljivo, zlasti ne, če ste bili žrtev klopa.
Deli s prijatelji