AJURVEDSKA ZDRAVNICA

Izkušnje prinašajo gotovost v moje sodbe

Objavljeno 24. april 2012 13.25 | Posodobljeno 24. april 2012 13.27 | Piše: Zdenka Petan

Na zahodu je vse več nuklearnih družin, 
en otrok, včasih samo eden od staršev. Številni s partnerjem nimajo odnosa v pravem pomenu.

Ljudje pokupijo vse, kar jim tržišče ponudi. Zaradi uživanja neprave hrane in slabega metabolizma je imunski sistem vse bolj izčrpan in številni trpijo za kronično utrujenostjo, pomanjkanjem energije, bakterijskimi boleznimi. Foto: osebni arhiv

Ker ne čutijo čustvene podpore, se težje spoprijemajo 
s psihičnimi pritiski, ki jih nalaga vsakdanjik.

Smita Naram je doktorica ajurvedske medicine, herbalistka in strokovnjakinja za prehrano. Izmojstrena bralka srčnega utripa in specialistka za razstrupljevalno ajurvedsko terapijo. Z bogatimi osebnimi izkušnjami in razumevanjem tako vzhoda kot zahoda je intuitivno ter strokovno natančna. K njej se ljudje z vsega sveta ne zatekajo le po zdravstvene nasvete, temveč tudi po zdravniško znanje. Je učiteljica, predavateljica in vodja številnih ajurvedskih kliničnih raziskav ter avtorica dela Skrivnosti naravnega zdravja. Z možem Pankajem Naramom že vrsto let uspešno vodita kliniko Ayushakti Ayurved. »Kadar se mudim na Dunaju, me tam obiščejo tudi Slovenci,« ugotovi, preden začneva pogovor.

Od kod vaša ljubezen do ajurvede? Ste bili rojeni v ajurvedsko družino?

Pravzaprav res. Vendar to ni vplivalo name. Moji starši so sledili akademski ajurvedi, a ta me ni zanimala. Kar počnem, sem se naučila od moža. Gre za drugačen aspekt, zelo praktično delo z ljudmi. Osredotočamo se na današnje zdravstvene potrebe in težave ljudi. Tradicionalno filozofijo prilagajamo sodobnemu času. Ajurveda naslavlja korenine zdravstvenih težav in ima odlične rezultate pri kroničnih boleznih, ki jih povzroča življenjski slog – napačna prehrana, stres ali čustvene težave.

Ste se poročili iz ljubezni ali je bila poroka dogovorjena?

Iz ljubezni. (Nasmešek.) Poročila sva se, ko sem imela 22 let, vendar sva se spoznala že, ko sem jih imela 16. V Mumbaju sva oba zahajala na predavanja učitelja Panduranga Shastre Athavale. Klicali smo ga Dada. Predaval je o Bhagavad Giti. Oba je vedno zanimala duhovnost.

Vaš mož ima zelo dragocene ajurvedske skripte...

Umetnosti branja srčnega utripa se je učil od zelo starega mojstra, tibetanskega meniha, ki mu je bilo ime guru Ramdas. Od njega je prejel skripte, ki se neprekinjeno prenašajo že 2000 let. V njih so opisani starodavni načini zdravljenja. Moj mož se je pri 20 spopadal s čezmerno telesno težo, plešo in zelo slabim vidom. Bil je finančno in duševno izčrpan. Takrat je srečal guruja Ramdasa, starega 115 let, popolnoma vitalnega in odličnega vida. Mojega moža je tri leta učil veščine branja srčnega utripa in rezultati so bili izjemni. To je potem naučil tudi mene in skupaj jo prakticirava na najini kliniki. Ljudje so začeli prihajati.

Znani niste le po vsej Indiji, temveč vašo strokovnost cenijo tudi Evropejci. Kje ste si nabrali toliko uvidov v zahodnega človeka?

Na zahod potujem že 22 let in tam preživim tri mesece na leto. Vsakič, ko se mudim v Evropi, se k meni po pomoč zateče vsaj 3000 ljudi. V 25 letih me je obiskalo več kot 200.000 pacientov. Ker imam veliko izkušenj, sem zelo samozavestna – izkušnje mi prinašajo gotovost v moje sodbe. Z ljudmi sem zelo povezana. Že kot otrok sem želela delati z ljudmi. Spomnim se, da ko sem videla medicinske sestre, sem si vedno mislila, kako čudovito delo imajo. Moja predanost ljudem je moja gonilna sila. Branje srčnega utripa, tega subtilnega jezika človeškega telesa, poučujem tudi druge, ki se želijo ukvarjati z ajurvedo. Tudi njihova praksa je zelo učinkovita in prinaša rezultate tistim, ki jih obiščejo.

V čem vidite razlike med vzhodom in zahodom?

Na vzhodu je družina še vedno zelo močna, ljudje so povezani in se veliko družijo. Na zahodu postajajo vse bolj neodvisni in izgubljajo stik drug z drugim. Vse več je nuklearnih družin, en otrok, včasih samo eden od staršev. Številni s partnerjem nimajo odnosa v pravem pomenu. Ker ne čutijo čustvene podpore, se težje spoprijemajo s psihičnimi pritiski, ki jih nalaga vsakdanjik. Porabljene čustvene zaloge so vzrok številnim psihološkim težavam. Druga skupina težav je povezana s podnebjem. Zaradi ekstremnega mraza, vročine, močnega vetra je živčni sistem zahodnega človeka povsem pretresen. To vpliva na oslabljen imunski sistem, posledice pa so alergije, kožne, želodčne težave. Izčrpanost je deloma povezana tudi s prehrano. Vsi nekam hitijo, ljudje se morajo držati rokov in pokazati določene rezultate; živijo pod velikim pritiskom. V takem življenjskem slogu nimajo časa za kuhanje in pogosto uživajo hrano, ki ni sveža – je brez prane oziroma vitalne energije. Zaradi pomanjkanja vitalne energije se tudi pojavijo depresije, strahovi, težave z dihanjem in podobno. Na vzhodu je prehranjevanje še vedno eden od najpomembnejših ritualov v družini. (Nasmešek.) Pri nas kuhamo dvakrat na dan, kar je sicer dobro, ampak uporabimo veliko olja, veliko jedi je ocvrtih in so zelo začinjene. Ljudje telovadijo precej manj kot na zahodu in so v tem pogledu manj ozaveščeni. Pogosteje trpijo za povečanim holesterolom, revmatičnim artritisom, osteoporozo, glavoboli in podobnim.

Kaj obnovi čustvene zaloge in prežene osamljenost, negotovost in žalost?

Dejstvo je, da na svetu ni nikogar, ki bi bil drugemu popolnoma enak. Vsak je čisto samosvoj. Znova bi se morali začeti družiti in v svoj prostor sprejeti sočloveka. Zato je treba odpreti srce. Ajurveda verjame, da oseba ostane mirna in notranje uravnovešena ne glede na okoliščine, če so mentalni kanali pravilno nahranjeni. Presežek nečistoč oziroma aam v mentalnih kanalih povzroči strah, depresijo, zmedenost in pomanjkanje koncentracije. Včasih si ljudje pomagajo umiriti um z zelo preprostimi kuhinjskimi sredstvi, denimo z gijem oziroma prečiščenim maslom, ki si ga pred spanjem nanesejo na senca. Zelo učinkoviti so zeliščni pripravki, ki jih izdelujemo na naši kliniki na poseben način. Odobreni so po evropskih in ameriških standardih, vendar so povsem naravni in nimajo nobenih stranskih učinkov. Pomagamo si lahko tudi s pritiskom določenih točk marma – vitalnih točk na površini telesa, kar tudi umiri um.

In način razmišljanja?

Seveda, tudi to je pomembno. Naš um nenehno skače sem ter tja in pobere tudi tisto, česar se ne zavedamo. Na žalost je danes veliko negativnih vplivov. Kot se moramo zavestno odločiti, da uživamo hrano, ki nam ne škodi, tako moramo zavestno izbrati pravilno razmišljanje. Za to pogosto potrebujemo pomoč. Jaz, denimo, berem vsaj eno uro na dan o nečem pozitivnem. Zdravega razmišljanja se lahko učimo tudi od ljudi, ki poučujejo pozitivne stvari. Kombinacija pravilne prehrane, načina razmišljanja, službe, partnerja, življenjskega sloga, kar vključuje tudi, denimo, kdaj in koliko spati ter telesno vadbo, ustvari srečnega, zadovoljnega in zdravega posameznika.

S čim ohranjate tako mladosten videz?

Vsemu, kar svetujem drugim, sledim tudi jaz. Vsak dan uživam zeliščne pripravke, denimo suhruday, ki jih izdelujemo na naši kliniki, ter obrazno kremo sukanti, ki gladi gube. Pogosto pijem sveže sokove in se izogibam hrani, ki je težko prebavljiva in v telesu povečuje toksine, denimo pšenici, rdečemu mesu, sirom, ocvrti hrani in podobnemu. Enkrat na dve leti izvedem celotno ajurvedsko razstrupljevalno dieto. V našem telesu se naberejo nečistoče iz ozračja, hrane, potovanj in jih moramo očistiti ter telo kot hišo od časa do časa pospraviti.

Kaj se zgodi, če ga ne?

Toksini so škodljivi, in če se začnejo zadrževati v telesu, lahko ustvarijo blokade. Če se, denimo, usidrajo v krvnem obtoku, povzročajo bolezni srca in ožilja, v dihalih astmo ali bronhitis, v prebavilih, denimo, sladkorno bolezen ali zvišan holesterol, v izločalih zaprtje ali drisko, v mentalnih kanalih depresijo, strahove, zmedenost, neodločnost, letargičnost, neambicioznost. Niso le vzrok številnih bolezni, temveč slabijo delovanje različnih organov in pospešijo proces staranja. Njihovo lokacijo ugotovimo z branjem srčnega utripa, in glede na to, kje v organizmu so, ljudem predpišemo določen življenjski slog, dieto, zelišča, vse, kar jih pomaga odstraniti iz določenega območja v prebavni trakt, od koder se izločijo. Lahko se tudi sami lotimo preproste desetdnevne diete, ki aam oziroma nečistoče odstrani iz organizma. Izvedemo jo tako, da prvi dan pijemo le ingverjev čaj, potem pa devet dni uživamo zelenjavno juho. Najboljša je iz zelene leče, ki telo zelo hitro očisti. Lahko jo uživamo, kadarkoli čutimo potrebo, vendar zgolj juho, ničesar drugega. Po petih dneh jo začnemo gostiti, tako da ima vse več trdih sestavin. Ljudje se potem vedno počutijo bolje. Če čutijo potrebo po ponovitvi, to lahko storijo po treh mesecih.

Kakšen človek je po ajurvedski filozofiji zdrav?

Ajurveda verjame, da je pet osnovnih elementov – zemlja, voda, ogenj, zrak in eter – v živih organizmih razporejenih v tri doše, ki so katalizatorji različnih funkcij. Doše so vata, pitta in kapha. Vata je dinamična, aktivna energija, ki jo sestavljata zrak in prostor in je v telesu povezana z makro- in mikrogibanjem, denimo z medcelično izmenjavo hranilnih snovi in kisika v organizmu, premikanjem sklepov, mišljenjskimi vzorci, potovanjem hrane po prebavnem traktu, izločanjem. Pitta je ogenj v telesu. Za vse preobrazbe iz ene oblike v drugo je v našem univerzumu potrebna toplota. Denimo, sončna energija je potrebna za fotosintezo, da iz žitaric naredimo moko, potrebujemo toploto, da iz moke naredimo kruh, tudi, da ta kruh prebavimo, je potrebna toplota. V našem telesu je veliko hormonov in encimov, ki so manifestacija ognja in so odgovorni za različne vrste transformacij. Tretja doša je kapha, sestavljata jo zemlja in voda. Tvori obliko organizmov, denimo kosti, mišice, kožo. Ustvari zabojnik, v katerem se zadržuje vse, kar ni trdno. Doše morajo biti v harmoniji. Vsak posameznik je rojen s presežkom ene, kar sestavlja njegov energijski profil, vendar se glede na življenjski slog, dieto in podobno njihovo razmerje spreminja. Presežek doš in toksinov v telesu, ki so začetek vsake bolezni, je posledica hrane, ki jo uživamo, in šibkega biološkega ognja, agnija. Šibek biološki ogenj povzroča v telesu toksine, ti pa nadalje šibijo biološki ogenj. Tako se namesto energije in imunskega sistema začnejo tvoriti nečistoče ter presežek doš, s čimer je ravnotežje porušeno, in to povzroči psihične, čustvene in fizične bolezni.

Denimo?

Neuravnovešena vata, denimo, povzroči artritis, osteoporozo, strahove, depresijo, utrujenost. Posledice neuravnovešene kaphe so debelost, počasnost, kašelj, zamegljenost občutkov, pomanjkanje samozavedanja in podobno. Zaradi neuravnovešene pitte se pojavijo glavoboli, hormonska neuravnoteženost, sladkorna, težave s plodnostjo, povečan holesterol, visok krvni pritisk, želodčne ter kožne težave, jeza in drugo. Danes kar 80 odstotkov ljudi na svetu trpi zaradi povečane vate ali pitte. Eden od vzrokov povečane pitte so alopatska zdravila. Že od otroštva nam zdravniki predpisujejo antibiotike, naj je treba ali ne, o tem sploh ne razmišljamo, tako pač je. Ta zdravila so po naravi zelo pitta. Drugi razlog je, da naša prehrana vsebuje veliko stvari, ki so po naravi kisle, denimo paradižnik, kis, limone. To zelo poveča toploto v organizmu. Če jo znižamo, kar si na naši kliniki vedno prizadevamo, se umirijo telo, čustva in um. Trenutno je pri nas Gregg z Nove Zelandije, ki je 20 let trpel za težkim ekcemom, pokrival je 80 odstotkov njegove kože. Vrsto let je užival zdravila in redno uporabljal steroidne kreme. V zadnjih treh letih, odkar sledi dieti, ki smo mu jo predpisali, je izginilo 90 odstotkov njegove tegobe. Kožne bolezni se pojavijo zaradi preveč toplote v organizmu in neuravnovešenega imunskega sistema.

Kaj svetujete ljudem s šibkim imunskim sistemom?

Zaradi uživanja neprave hrane – ljudje pokupijo vse, kar jim tržišče ponudi – in slabega metabolizma je imunski sistem vse bolj izčrpan in številni trpijo za kronično utrujenostjo, pomanjkanjem energije, bakterijskimi boleznimi. Za ojačanje imunskega sistema ljudem priporočam sok iz svežega korenja, rdeče pese in granatnega jabolka ali jabolka, čemur dodamo žličko kurkume in pol žličke sladkega korena. Obe začimbi sta za imunski sistem zelo dobri. To je domače zdravilo, ki nas obvaruje pred številnimi nevšečnostmi. Je tudi odlična preventiva proti raku. Sok je zelo okusen in ga lahko uživamo enkrat do dvakrat na dan. Naj omenim tudi domače zdravilo, ki je odlično za alergije na cvetni prah. Če vsako jutro na tešče popijete pet listov bazilike in en cel črni poper z malo vode, boste imeli v spomladanskih mesecih precej manj težav. Pri prehladih je odličen čaj iz 10 listov bazilike in 10 listov mete, dveh celih črnih poprov, ingverja ter cimeta, ki ga segrejete do vretja in ga po petih minutah prefiltrirate. Za okus mu lahko dodate malce medu, preden ga spijete.

Če vas prav razumem, čaji ne zadostujejo, potrebna je predvsem pravilna prehrana. Kaj vse zmanjšuje biološki ogenj in množi toksine v organizmu?

Biološki ogenj izčrpuje vsa hrana, ki je težko prebavljiva, denimo pomfri, pice, torej jedi iz bele moke, ocvrte jedi, rdeče meso in siri, kot je čedar. Odsvetujem pripravke iz pšenice, ker je današnja pšenica nekaj povsem drugega, kot je bila pred sto leti. Danes vsebuje veliko glutena, na katerega je veliko ljudi alergičnih, poleg tega v organizmu ustvarja veliko nečistoč. Prav tako mleko in mlečni izdelki. Na zahodu danes prodajajo mleko, ki je povsem predelano in daleč od naravnega. V Indiji je dosti manj onesnaženo, čeprav je tudi tam na splošno slabo prebavljivo. Biološki ogenj izčrpuje tudi sveža zelenjava, ki v telesu povzroča presežek vate in povzroča vetrove ter zaprtje. Zelenjava, kot so koren, rdeča pesa, brokoli in podobno, je lažje prebavljiva malce kuhana, poparjena ali v obliki sokov. V sokovih so ohranjeni vsi encimi in hranljive snovi, odstranjene pa tiste, ki so težko prebavljive. V hrani, ki jo svetujemo, je veliko riža, polnovrednih žitaric, zelenjave, leče, včasih riba in podobno.

Katera je vaša najljubša jed?

Najraje imam zelenjavne. Poleg indijske sta mi zelo všeč še tajska in japonska hrana, ker tudi vsebujeta veliko zelenjave in tofuja. Seveda se tudi jaz kdaj pregrešim in pojem kaj napačnega. Življenje je treba uživati. Ni treba dojemati hrane kot strup in živeti v nenehni paranoji, da moraš biti zelo strog. Vsakič, ko pojemo kaj, za kar vemo, da ni dobro, lahko to uravnotežimo tako, da se naslednji dan postimo z zelenjavno juho ali juho iz zelene leče. Ustvarjeni toksini so tako prebavljeni in odpravljeni. Če, denimo, pojemo veliko paradižnika ali kisa, ki v telesu povzročata kislost, lahko zvečer popijemo eno žličko koriandra v prahu ali zjutraj eno žličko gija z malo tople vode. To kmalu izloči kisline iz telesa. Zaradi hitrega življenja je danes težko živeti idealno. Vendar je dobra novica ajurvedske filozofije ta, da je z zelo preprostimi domačimi pripravki in zelišči vedno mogoče uravnotežiti neuravnoteženo.

Vsako leto se k vam zateče na tisoče ljudi. H komu greste vi, če potrebujete pomoč?

Če imam težavo, jo najprej poskušam razrešiti sama. Če je po določenem času še vedno ne razumem, se zatečem k možu. (Nasmešek.)

Deli s prijatelji