VITAMIN D

Izkoristimo vsak (sončen) dan

Objavljeno 06. marec 2012 12.32 | Posodobljeno 06. marec 2012 12.32 | Piše: Melita Meršol

Pod vplivom sončnih žarkov se pod kožo tvori vitamin D, ki ima močan vpliv na delovanje našega imunskega sistema ter pomaga preprečevati depresijo.

Vsaj trikrat na teden po 15 minut naj nas obsije sonce. Fotodokumentacija Dela

Če ga imamo v telesu premalo, so kosti bolj krhke in se zato lahko hitro zlomijo. Priporočljiv je kot prehransko dopolnilo za ženske v menopavzi, visoka vsebnost vitamina D v telesu pa je tudi eno od varoval pred rakom. Vsak sončni dan zato polno izkoristimo. Na začetku pomladi se pri veliko ljudeh izrazi pomanjkanje vitamina D. V zimskih mesecih je namreč premalo svetlobe, zato nam ga v organizmu primanjkuje. Vitamin D spodbuja vsrkavanje kalcija in povečuje število celic, ki gradijo kosti, in med drugim skrbi tudi za pravilno delovanje ščitnice. Če ga imamo v telesu premalo, so kosti bolj krhke. Če uživamo dovolj kalcija, a nam manjka vitamin D, to še ne pomeni, da smo poskrbeli za trdne kosti. Dovolj mora biti obojega: vendar tudi vitamina D ne moremo dobro izkoristiti, če nimamo na voljo drugih pomočnikov.

Sonce, rumenjak, ribe

V naravi nam ga podarja sonce, v prehrani pa ga najdemo v mleku, jajčnem rumenjaku, pivskem kvasu, ribjem olju in ribah, kot so losos, sardina, tun, skuša, polenovka.

Najbolj naraven in preprost način, da svojemu telesu zagotovimo dovolj vitamina D, je varno nastavljanje sončnim žarkom. Znanstveniki potrjujejo pomembno vlogo sončne svetlobe in njenega blagodejnega delovanja na celotno telo. Poleti je priporočljivo približno dvajsetminutno zadrževanje na soncu, če smo oblečeni v kratke hlače in majico. Če stojimo, je površina, na katero padajo žarki, bistveno manjša, kot če ležimo. Če nas vsaj trikrat na teden po 15 minut obsije sonce, bo dovolj. Vselej pa mu nastavimo vsaj roke.

Preprečuje številne bolezni

Vitamin D je ključnega pomena za pravilni razvoj, rast in ohranjanje zdravja vse od našega rojstva. Njegova vloga za zdrave in močne kosti je že dolgo znana in dobro raziskana. Odgovoren je za vzdrževanje ravni kalcija v krvi v točno določeni koncentraciji. Ta omogoča normalno delovanje mišičnih in živčnih celic. Če je v prehrani dovolj kalcija, bo vitamin D omogočil, da se bo iz tankega črevesja vsrkalo ravno toliko kalcija, kot ga potrebujemo. Če ga ne užijemo dovolj ali ga v telesu primanjkuje, se bo kalcij izplavil iz kosti in te bodo postale krhke, razvila se bo osteoporoza. Veliko raziskav je potrdilo tudi, da ljudje, ki imajo dovolj vitamina D, redkeje zbolijo za nekaterimi oblikami raka, kot so rak debelega črevesa, dojke, prostate in druge.

Uravnava krvni tlak

Tudi za zdravje srčno-žilnega sistema je izjemno pomemben. Dokazano pomaga uravnavati krvni tlak. Danes potekajo študije, ki dokazujejo njegov zelo ugodni vpliv na zmanjševanje pojavov depresije. Ko smo na soncu, postanemo skorajda v trenutku bolje razpoloženi, imamo mnogo več energije.

V lekarnah je na voljo precej pripravkov vitamina D, vendar se je o ustreznem odmerku in morebitnih neželenih učinkih dobro posvetovati s farmacevtom. Pri kroničnem pomanjkanju vitamina D in ob izrazitih simptomih katere od težav oziroma bolezni pa se prej posvetujmo z osebnim zdravnikom, ki nam bo po natančni anamnezi in ustreznih preiskavah predpisal primerna zdravila in terapijo.

Z oljkami nad debelost

Ugotovitve nekaterih raziskav nakazujejo tudi povezavo med nižjimi vrednostmi vitamina D in debelostjo. Poleg številnih drugih funkcij naj bi uravnaval nastajanje leptina. Vrednosti tega so tesno povezane s tekom in presnovo maščobnih celic. Debelejši ljudje imajo zato okoli deset odstotkov nižje krvne vrednosti vitamina D kot tisti z normalno težo. Kar precej ga tudi preide v maščobne celice in ga telo ne more uporabiti. To je seveda pričakovano, navsezadnje je topen v maščobi. Količina vitamina D v telesu je torej pomemben dejavnik pri uspešnosti hujšanja. Raziskava je namreč pokazala, da zadostna količina tega vitamina na začetku diete zagotavlja uspeh.

Oljka uspeva na sončnih rastiščih in je človekova zvesta spremljevalka že od prvih civilizacij. Naša tesna povezanost z njo je posledica njenih izjemnih prehranskih in zdravilnih lastnosti. Plodovi, ki jih imenujemo olive in tudi oljke, tako kot drevo, pa so tudi odlično sredstvo za hujšanje. Vsebujejo namreč veliko vitamina D, ki ga organizem ne proizvaja. Olivno olje vsebuje nenasičene maščobne kisline (velja le za hladno stiskano olje), ki skrbijo za uravnoteženo razmerje maščob v telesu. Olive spodbujajo tudi delovanje imunskega sistema. Izvleček listov je med drugim bolj učinkovit antioksidant kot tisti iz zelenega čaja. Ampak to je že nova zgodba.

  • Vitamin D deluje kot hormon, ki nastaja pod vplivom svetlobe. V telesu izpolnjuje veliko nalog, v zadnjih letih pa so znanstveniki odkrili nove možnosti za njegovo biološko delovanje. V nasprotju z drugimi vitamini ga je naše telo sposobno proizvajati, pospešuje absorpcijo kalcija in fosfatov. Nujen je za normalno rast in mineralizacijo kosti ter zob. Ko je koža izpostavljena ultravijolični svetlobi, proizvaja to snov iz določenih predhodnikov. Vendar pozor! Potrebna je zmernost, saj v telesu lahko nastane presežek tega vitamina, kar spet ni dobro. Predvsem se je treba pred ultravijoličnimi žarki ustrezno zavarovati, kajti lahko poškodujejo kožo. 
Deli s prijatelji