ZDRAVA HRANA

Izjemen antioksidant: aronija

Objavljeno 06. oktober 2013 15.30 | Posodobljeno 06. oktober 2013 15.30 | Piše: E. B.

Čudodelni plodovi odpravljajo številne vsakdanje tegobe in se uspešno spopadajo celo s kroničnimi in rakavimi obolenji, pravijo poznavalci.

Aronija je naravnost čudodelna za človekov organizem, ugotavljajo poznavalci, saj telo čisti škodljivih snovi in težkih kovin, zato naj bi se uspešno borila celo proti rakavim obolenjem, predvsem na možganih, pljučih, dojkah, debelem črevesu in jetrih.

Kot izjemen antioksidant (pri tem se še posebno izkaže predvsem mnogo trpežnejša sibirska aronija), saj vsebuje celo več tanina in flavonoidov kot borovnice, zavira rast prostih radikalov in ohranja zdravje ter vitalnost celic, s tem pa upočasnjuje proces staranja in preprečuje nastanek kroničnih bolezni. Plodovi aronije pospešujejo prekrvavitev, povrhu pa znižujejo raven slabega holesterola in trigliceridov ter podpirajo srčno-žilni sistem; mnogi zatrjujejo, da pomagajo pri migrenah in glavobolih, znižujejo krvni pritisk in blagodejno delujejo na želodec. V mrzli jeseni je nedvomno dobrodošel še podatek, da aronija krepi odpornost, preprečuje bakterijska in virusna vnetja ter spodbuja delovanje žolčnika in jeter. Oči varuje pred sivo mreno, kožo pa pred škodljivimi sončnimi žarki in melanomom ter znaki staranja, pomaga pri sladkorni bolezni in pri neustreznem delovanju ščitnice, spodbuja celjenje ran, mnogi pa so prepričani, da preprečuje celo pojav demence.

Aronija varna za uživanje že od prvega leta življenja

Aronija, izvorno severnoameriški grm, ki doseže največ dva metra višine, zori konec avgusta in septembra. Plodove lahko shranimo tudi v zamrzovalniku ali pa posušimo (tako tudi liste) in si po želji pripravljamo osvežilne napitke ali druge dobrote. Rastlina je bogata z vitamini, saj vsebuje vse ključne, C, A, E, B1, B2, B3, B5, B6, B9, in z minerali, predvsem cinkom, železom, kalijem, kalcijem, manganom, fosforjem in jodom: najbolje je, da jagode, ki so sicer trpkega okusa, uživamo sveže (od 200 do 300 gramov na dan), številni proizvajalci pa rastlino ponujajo kot čaj ali sok; domiselnejši bodo pripravili marmelado, sirup, kompot, celo vino, liker in žganje, najučinkovitejši pa je seveda sveže stisnjen sok brez sladkorja ali drugih dodatkov. Raziskave kažejo, da je aronija varna za uživanje že od prvega leta življenja, po posvetu z zdravnikom celo v nosečnosti, in ker ne vsebuje glutena, je priporočljiva tudi za občutljive. Zgodovina kaže, da so Indijanci modro vijoličaste plodove uporabljali predvsem kot zdravilo pri prebavnih težavah, gripi in prehladu, iz listov pa so pripravljali čaj za celjenje ran. 

Deli s prijatelji