VABLJIVO

Izbirčne samice komarjev

Objavljeno 20. julij 2012 22.30 | Posodobljeno 20. julij 2012 22.30 | Piše: M. F.

Najbolj jim dišijo holesterol, sečna in mlečna kislina ter izdihan ogljikov dioksid.

Samice komarjev vedo, katero kri morajo izbrati.

Radi bi sproščeno uživali v poletnem večeru, a ga pokvarijo nadležni komarji. Moteč je že zvok, ki ga oddajajo, največjo nadlogo pa seveda predstavljajo njihovi vbodi, ki se spremenijo v srbeče in rdeče otekline. In medtem ko se vi praskate, opazite, da nekaterih sploh ne napadajo. Zakaj?

Kdo komarje najbolj privlači?

Tudi znanstveniki na to vprašanje natančnega odgovora ne poznajo in se z raziskavami še vedno poglabljajo v ta fenomen. Vedo, da so za nadležne insekte nekateri tipi krvi vabljivejši kot drugi in da je vsak deseti posameznik zanje pravi magnet. Dosedanja odkritja so pokazala, da na to, kako močno nekdo privablja komarje, najbolj vplivata prav genski material in sestava krvi. To pijejo le samice, ki za to, da lahko izležejo jajčeca, ne izberejo katere koli, pač pa jim najbolj diši tista, ki zagotavlja pravo snov za uspešno nadaljevanje vrste.

Holesterol in ogljikov dioksid

Komarji priljubljene vonje, ki pronicajo skozi kožne pore, in s tem svoje žrtve zaznajo že z razdalje 50 metrov. Najhitreje, če ima ta v krvi veliko holesterola in steroidov. Poleg tega nadležnim insektom dišijo posamezniki, ki proizvajajo več nekaterih kislin, predvsem sečne in mlečne. Na večjo privlačnost vpliva tudi količina izdihanega ogljikovega dioksida. Pri ljudeh, ki so fizično aktivnejši, imajo hitrejši metabolizem in se več potijo, ga nastaja več in verjetnost, da bodo žrtve letečih žuželk, je zato večja. Tudi nosečnice so pogosto podvržene njihovim napadom.

Naravna zaščita

Dejstvo je, da je na vse omenjene dejavnike praktično nemogoče vplivati in da se je pred komarji treba zaščititi. Za to so na voljo številni kemični repelenti. Če jim niste naklonjeni, pikom pa bi vseeno radi ubežali, si lahko pomagate tudi na naraven način. Sredstva na osnovi eteričnega olja limonske trave, evkalipta, cedre, mete, čajevca ali geranij nudijo dobro zaščito. Komarjem smrdita tudi kava in sivka.

Širši pogled

Sicer pa je na zadeve treba pogledati širše: komarji se zadržujejo in razmnožujejo v vlažnem okolju ob mlakah, ribnikih, posodah z vodo. Za odlaganje jajčec samice potrebujejo le nekaj kapljic vode. Če bi radi vsaj večere pred svojim pragom preživljali kar najbolj mirno, iz bližine doma odstranite vse, tudi najmanjše vodne površine.

 

Deli s prijatelji