KONTRACEPCIJA

Izberite preventivo, ne kurative

Objavljeno 17. september 2013 20.00 | Posodobljeno 17. september 2013 20.00 | Piše: Zala Dragonja

Obstaja veliko vrst kontracepcije, primarno za preprečevanje neželene nosečnosti.

Skandinavke so zaščitene, zato si ne delajo skrbi s pregledom nad menstrualnim ciklusom.

Kondomi obenem preprečujejo prenos spolno prenosljivih bolezni, hormonska kontracepcija pa vpliva tudi na druge organske sisteme, uporablja se na primer za zdravljenje aken. O najprimernejši metodi kontracepcije se je vsekakor treba pogovoriti z izbranim ginekologom. Izbor je med drugim odvisen od želja in zdravstvenega stanja posameznice, njenega načina življenja, učinkovitosti metode, načrtovanega trajanja uporabe, reverzibilnosti v primeru želene nosečnosti, dostopnosti, morebitnih stranskih učinkov itd. Zavedati se moramo, da popolne metode kontracepcije ni, zato je treba pretehtati prednosti in slabosti posamezne in izbrati najprimernejšo.

Ena izmed temeljnih delitev je na tri skupine: hormonska, nehormonska in postkoitalna (»jutranja«).

Hormonska kontracepcija

Kot pove že ime, hormonska kontracepcija vsebuje hormone in vpliva na hormonsko ravnovesje v telesu. Aplicirana je lahko različno: kot tablete, obliž, injekcije, implantati pa tudi intravaginalno ali intrauterino (znotrajmaternično). Ne zaščiti pred spolno prenosljivimi boleznimi, zato je treba pri spolnem odnosu z nepreverjenim partnerjem vedno uporabljati tudi kondom! Vpliva na hormonski sistem, seveda s tem nosi določeno število (želenih in neželenih) stranskih učinkov ter nekaj tveganj, ki so odvisni od kombinacije in koncentracije hormonov in načina aplikacije. To vrsto kontracepcije predpiše ginekolog, ki prej pri pacientki preveri morebitne kontraindikacije in tveganja.

Jemati jo je treba redno in po navodilih ginekologa. Za zdaj ne obstaja nobena hormonska kontracepcija, ki bi jo jemali samo pred spolnimi odnosi in bi tako preprečila zanositev.

Tablete, obliži, obročki

Glavni skupini sta kombinacija estrogensko-progestinske in samo progestinska hormonska kontracepcija.

Estrogensko-progestinska kontracepcija se uporablja v obliki tablet, obližev in vaginalnih obročkov, poleg preprečitve neželene nosečnosti pa zaradi estrogenske komponente vpliva tudi na menstrualni cikel, tako da zmanjša število ter trajanje krvavitev. Eden izmed želenih stranskih učinkov je pozitiven vpliv na gostoto kosti. Med negativne stranske učinke prištevamo predvsem estrogenske: slabost, boleče prsi, glavobole, estrogen pa lahko poveča tudi tveganje za venske trombembolizme.

Pri progestinski kontracepciji je glavni mehanizem preprečevanja zanositve zadebelitev sluznice materničnega vratu, kar prepreči prehod spermijem, ne vpliva pa na število ovulacij tako kot estrogenska kontracepcija, zato se pri tej vrsti večkrat pojavljajo krvavitve kot pri kombinacijski, lahko tudi zunaj utečenega cikla (t. i. break-through krvavitve). Progestinska kontracepcija obstaja tudi v obliki injekcij, podkožnih depojev in znotrajmaterničnih sistemov (IUS), kar omogoča dolgotrajnejše učinke brez tveganja, da bi uporabnica terapijo kakšen dan izpustila, seveda pa to pomeni tudi, da metoda ni hitro reverzibilna pri želeni nosečnosti. Ne smejo je uporabljati ženske z rakom dojk.

Nehormonska kontracepcija

Obstaja veliko vrst nehormonske kontracepcije, prva med njimi so pregradne metode, ki preprečijo stik semenčice in jajčeca, na primer kondom, diafragma/cervikalna kapica ter tudi spermicidi, ki pa se priporočajo samo kot dodatek, in ne kot samostojna metoda. Pri spolnih stikih z nepreverjenimi partnerji je treba vedno uporabljati tudi kondom, saj varuje pred spolno prenosljivimi okužbami.

Druga izmed nehormonskih metod je IUS, intrauterini sistem, ki v nasprotju z omenjenimi hormonskimi v maternici izloča baker in tako ovira gibanje semenčic in združitev z jajčecem, lahko pa vpliva tudi na vgnezditev že oplojenega jajčeca v steno maternice. IUS vstavi ginekolog, vstavljen pa lahko ostane več let. Vstavljeni IUS poveča tveganje za bakterijsko vnetje maternice, vendar je pri najnovejših metodah minimalno.

Članek je objavljen v prilogi Ona.

Med nehormonsko kontracepcijo prištevamo tudi naravne metode (na primer spremljanje ciklusa ovulacij, coitus interruptus), ki pa niso tako učinkovite. V posebnih primerih pride v poštev sterilizacija (preveza jajcevodov).

Postkoitalna, jutranja kontracepcija

Pri nezaščitenem spolnem odnosu, posilstvu, nepravilni uporabi ali zatajitvi pregradne metode (počen kondom) je na voljo tako imenovana jutranja tabletka. Vzeti jo je treba čim prej po spolnem odnosu, najkasneje v 72 urah. Tableta je na voljo v lekarni brez recepta, vsekakor pa priporočamo tudi obisk pri ginekologu, zlasti po spolnih odnosih z neznanim partnerjem, saj obstaja velika možnost okužbe s spolno prenosljivimi boleznimi. Postkoitalna tableta ni namenjena kot oblika preprečitve nosečnosti zaradi pogostih nezaščitenih spolnih odnosov in naj se kot taka ne uporablja.

Kaj pa moški?

Edina reverzibilna oblika moške kontracepcije je uporaba kondoma. Druga oblika je vazektomija, torej operativno prerezanje semenovodov, ki pa je dolgoročna.

Znanstveniki razvijajo tudi hormonske oblike kontracepcije za moške, ki pa še niso na voljo.

* Zala Dragonja, dr. med. 

Deli s prijatelji