RAZPOLOŽENJE

Iz minusa naj bo plus

Objavljeno 07. junij 2013 21.00 | Posodobljeno 07. junij 2013 21.00 | Piše: U. S.

Slabe stvari obrnite na dobro stran in ne pozabite uživati. Zadovoljstvo lahko še podaljšate, če se naučite uživati v dobrih vesteh in majhnih stvareh.

Naučimo se uživati v dobrih novicah ali slabe obrniti v pozitivne. Foto: Shutterstock

Samski, ki so prepričani, da jim do popolne sreče manjka le partner, imajo prav. Osebno doživljanje sreče raste po poroki in traja v povprečju dve leti, potem pa se sreča mladoporočencev vrne na nivo pred zakonom, je pokazala raziskava. Zadovoljstvo se lahko podaljša, če se naučimo uživati v dobrih novicah ali slabe obrniti v pozitivne. Ko mož reče, da se je dogovoril za dober posel, ali ko se žena pohvali z napredovanjem, je partner srečen in išče signale, s katerimi bo pokazal, da mu je mar oziroma da je tudi on srečen; če se kot partner odzovete z navdušenjem, bo vajina bližina še tesnejša, pojasnjuje psihologinja Sonja Lyubomirsky. In še druga plat medalje: če partner pravi, da bo moral več delati tudi med vikendi, poskušajte ostati pozitivni. Če boste vzkliknili: Spet te ne bo doma, se bo počutil slabo, če pa boste rekli: Pogrešali te bomo, ampak se bomo že zamotili, bo pomirjen in boste nanj vplivali celo spodbudno.

Študija, ki je spremljala zadovoljstvo v službi pred prostovoljno menjavo delovnega mesta, je razkrila, da se sreča takoj po zamenjavi poveča in traja eno leto. Da bi vendarle trajala dlje, Lyubomirskyjeva svetuje, da ponovno doživite tisto, česar na starem delovnem mestu niste marali. Tako boste spoznali, da vam je zdaj dobro.

Radi rečemo, da bi bili srečnejši, če bi zaslužili več. To je še najbolj povezano z višino plače prijateljev in družinskih članov. Zavedati se moramo, da zaradi denarja nismo bolj srečni, je pa življenje lažje. Če brez težav plačate položnice ali morebitna popravila (avta, vodovodne napeljave), naj bo to dovolj.

Sreče nikar ne čakajte

Ko uresničimo cilj, bo bolje: ko potujemo proti cilju, smo srečnejši kot takrat, ko ga dosežemo. V času doseganja cilja se namreč učimo novih veščin, spoznavamo nove ljudi, uresničitev pa pomeni konec. Cilj lahko razdelite na več manjših korakov in podciljev, tako boste imeli pred sabo ves čas izziv. In ne pozabite na potovanju do cilja čim bolj uživati.

Vrhunec pozitivne emocionalne izkušnje se zgodi v starosti 65 in 66 let, so pokazale raziskave, a če boste tako gledali na čas, si boste življenje le otežili, saj boste čakali na srečo, namesto da bi se osrečili že danes. Osredotočite se na krajša časovna obdobja in veselje, študije so namreč pokazale, da so srečnejši tisti, ki se spominjajo srečnih in veselih trenutkov. Seveda bo analiziranje grdega spomina vodilo v razrešitev težave in posledično k zadovoljstvu, a to še ne pomeni, da morate že stotič secirati nepoštenost ali travmo iz otroštva. Srečni ljudje delujejo trapasto in so slabiči: čeprav to pogosto slišimo, ni res, prav nasprotno: srečni ljudje so bolj simpatični, bolj prijateljski, delujejo pametneje, manj so sebični, zdi se, da so bolj samozavestni in se znajdejo v družbi, mnogi pravijo, da so tudi bolj privlačni. Uživajte v svoji sreči in jo delite z drugimi, zaradi nje se vam ni treba počutiti slabo. Bodite super in pomagajte drugim, da bodo tudi oni takšni.

Številni radi pravijo, da nimajo sreče v življenju. Znanost trdi, da obstaja močna genska povezava s srečo, ki nanjo vpliva od 40- do 50-odstotno. Nekateri se rodijo s pozitivno naravnanostjo, drugi z negativno, v življenju pa je veliko odvisno od izkušenj. Naučite se uživati v lepih trenutkih, malenkostih: najbolj srečni so tisti, ki znajo iz majhnih reči potegniti veliko, kažejo raziskave, naj bo to čokoladni kolač, sprehod po cvetočem parku ali potovanje na drug konec sveta.

Deli s prijatelji